Mfr. Part # : HSDL-9100-021
Model Number : HSDL-9100-021
Package : SMD-4P
The HSDL-9100 is an analog-output reflective sensor featuring an integrated high-efficiency infrared emitter and photodiode within a compact SMD package. This optical proximity sensor is designed with a metal shield for excellent optical isolation and minimal crosstalk. Available in 2.7mm or 2.4mm height options, it offers a detection range from near zero to 60mm. Optimized for size and performance, it is ideal for mobile-constrained applications like mobile phones and notebooks. The HSDL-9100 boasts extremely low dark current and a high signal-to-noise ratio (SNR) due to its efficient infrared emitter and sensitive detector.
| HSDL-9100-021 | 2.7mm Height | 2.70 mm | SMD Tape & Reel | 2500 | 100 mA | -40C to 85C | -40C to 100C | 1.50 - 1.65 V | 0.5 nA | 50 mm | 50 ns | 50 ns | 6 ns | 6 ns |