Contact Now
Sensing Range : 0mm~60mm
Operating Temperature : -40℃~+85℃
Voltage - Supply : 1.5V
Description : 0mm~60mm SMD-4P Proximity Sensors RoHS
Mfr. Part # : HSDL-9100-024
Model Number : HSDL-9100-024
Package : SMD-4P
Contact Now
Product Description
The HSDL-9100 is an analog-output reflective sensor featuring an integrated high-efficiency infrared emitter and photodiode within a compact SMD package. This optical proximity sensor is designed with a metal shield for superior optical isolation, minimizing crosstalk. It offers options for 2.4mm or 2.7mm height and detects objects from near zero up to 60mm. Optimized for size and performance, it is ideal for size-constrained mobile applications like mobile phones and notebooks. The HSDL-9100 boasts extremely low dark current and a high signal-to-noise ratio (SNR) due to its efficient infrared emitter and sensitive detector. The Application Engineering Group is available for design assistance.
Product Attributes
  • Brand: Not specified
  • Origin: Not specified
  • Material: Not specified
  • Color: Not specified
  • Certifications: Lead-free and RoHS Compliant
Technical Specifications
Part NumberDescriptionHeightWidthLengthPackaging TypePackage Quantity
HSDL-9100-0242.4mm Height2.40 mm2.75 mm7.10 mmTape & Reel SMD2500
ParameterSymbolTest ConditionMinTypMaxUnits
Emitter Continuous Forward CurrentIDC100mA
Coupled Total Power DissipationPTOT(refer to Figure 1)165mW
Operating TemperatureTOP-40+85C
Storage TemperatureTSTG-40+100C
Reflow Soldering TemperatureTSOL260C
Emitter Forward VoltageVFIF = 100mA1.501.65V
Emitter Peak WavelengthlpIF = 20mA940nm
Emitter Spectrum Width of Half ValueDpIF = 20mA50nm
Detector Dark CurrentIDarkVR = 10V, L=00.5nA
Detector Forward VoltageVFIF = 10mA , L=02V
Detector Reverse Breakdown VoltageVBRIR = 100uA, L = 035V
Coupled Output CurrentIORefer to Fig 210200A
Peak Output DistanceDORefer to Fig 350mm