Contact Now
Description : Particulate Matter (PM) Transmitters
Mfr. Part # : PMT2-10-A-A2-M20
Model Number : PMT2-10-A-A2-M20
Contact Now
PMT2 Series Particulate Transmitter
Features & Benefits
  • Simple 2-wire installation for PLCs and control panels.
  • Remote zero calibration reduces maintenance time.
Applications
  • Emissions monitoring
  • Bag break detection in dust collectors
  • Filter leak or wear detection
  • Bin vent monitoring
Product Attributes
  • Brand: Dwyer Instruments, Inc.
  • Certifications: ATEX and IECEx (IS), UL (IS)*
  • Materials: 316L SS, Silicone, PTFE, Powder Coated Aluminum
  • Enclosure Rating: UL Type 4 (IP66), ATEX/IECEx IP65
Technical Specifications
PMT2 3" [76.20] 3/4" Male NPT ATEX and IECEx (IS) M20 Internal Thread (Standard 1/2" NPT Internal Thread) ST Stainless Steel Tag 5% of reading 5 to 5000 pA (6 selectable ranges) -40 to 63C (-40 to 145F) / -40 to 120C (-40 to 248F) 30 psi (2 bar) 4-20 mA 12-28 VDC 1 to 360 sec (10 selectable options)
PMT2 5" [127.00] 3/4" Male NPT UL (IS)* M20 Internal Thread (Standard 1/2" NPT Internal Thread) None 5% of reading 5 to 5000 pA (6 selectable ranges) -40 to 63C (-40 to 145F) / -40 to 120C (-40 to 248F) 30 psi (2 bar) 4-20 mA 12-28 VDC 1 to 360 sec (10 selectable options)
PMT2 10" [254.00] 1" Male NPT ATEX and IECEx (IS) M20 Internal Thread (Standard 1/2" NPT Internal Thread) None 5% of reading 5 to 5000 pA (6 selectable ranges) -40 to 63C (-40 to 145F) / -40 to 120C (-40 to 248F) 30 psi (2 bar) 4-20 mA 12-28 VDC 1 to 360 sec (10 selectable options)
PMT2 15" [381.00] 3/4" Male BSPT with 1.5" Tri-Clamp Kit UL (IS)* M20 Internal Thread (Standard 1/2" NPT Internal Thread) None 5% of reading 5 to 5000 pA (6 selectable ranges) -40 to 63C (-40 to 145F) / -40 to 120C (-40 to 248F) 30 psi (2 bar) 4-20 mA 12-28 VDC 1 to 360 sec (10 selectable options)
PMT2 20" [508.00] 3/4" Male NPT ATEX and IECEx (IS) M20 Internal Thread (Standard 1/2" NPT Internal Thread) None 5% of reading 5 to 5000 pA (6 selectable ranges) -40 to 63C (-40 to 145F) / -40 to 120C (-40 to 248F) 30 psi (2 bar) 4-20 mA 12-28 VDC 1 to 360 sec (10 selectable options)
PMT2 30" [762.00] 3/4" Male NPT UL (IS)* M20 Internal Thread (Standard 1/2" NPT Internal Thread) None 5% of reading 5 to 5000 pA (6 selectable ranges) -40 to 63C (-40 to 145F) / -40 to 120C (-40 to 248F) 30 psi (2 bar) 4-20 mA 12-28 VDC 1 to 360 sec (10 selectable options)
PMT2 36" [914.40] 3/4" Male BSPT ATEX and IECEx (IS) M20 Internal Thread (Standard 1/2" NPT Internal Thread) None 5% of reading 5 to 5000 pA (6 selectable ranges) -40 to 63C (-40 to 145F) / -40 to 120C (-40 to 248F) 30 psi (2 bar) 4-20 mA 12-28 VDC 1 to 360 sec (10 selectable options)