temperature sensor Cantherm STS210101L360500U129 designed for engineering electronics and automotive
Contact Now
Power(Watts) : 50mW
Resistance @ 25℃ : 1.01kΩ
Description : 50mW 1.01kΩ Through Hole PTC Thermistors RoHS
Mfr. Part # : STS210101L360500U129
Model Number : STS210101L360500U129
Package : Through Hole
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Canadian Thermostats & Control Devices, Ltd.
  • Origin: Montreal, Canada
  • RoHS Compliant: Yes
Technical Specifications
Specification Value
Type STS2
Typical Resistance at 100C 1010 (+-3%)
Operating Temperature Range -40C ... +140 (145)C
Minimum Insulation Resistance (100 Vdc) 100 M
Operating Current 5 mA
Maximum Rated Power 50 mW
Replacement For KTY83
Ordering Example (STS2 1010 1 L360 500 G918) Housing number: G918
Length of leads: L360 (+/- 10 mm)