2048 element CCD linear image sensor TOSHIBA TCD1209DG8ZK with high sensitivity and low dark current
Contact Now
Sensor Type : CCD Image Sensor
Pixel Size : 14umx14um
Optical Format(inch) : -
Description : CCD Image Sensor 14umx14um DIP-22 Image Sensors, Camera RoHS
Mfr. Part # : TCD1209DG(8Z,K)
Model Number : TCD1209DG(8Z,K)
Package : DIP-22
Contact Now
Product Overview
The TOSHIBA TCD1209DG is a high-sensitivity, low-dark-current CCD linear image sensor. It features 2048 elements arranged to provide 8 lines/mm resolution across a B4 size paper. Operated by a 5.0 V pulse and a 12 V power supply, this sensor is suitable for applications requiring precise linear imaging.
Product Attributes
  • Brand: TOSHIBA
  • Product Line: CCD Linear Image Sensor
  • Model: TCD1209DG
  • Origin: Japan (implied by Toshiba's manufacturing base and datasheet origin)
Technical Specifications
Characteristic Symbol Min Typ. Max Unit Notes
General Features
Number of Image Sensing Elements 2048 elements
Image Sensing Element Size 14μm by 14μm on 14μm center
Photo Sensing Region High sensitive PN photodiode
Clock 2-phase (5 V)
Power Supply Voltage VOD 12 V (typ.)
Package 22 pin CERDIP
Absolute Maximum Ratings
Clock pulse voltage -0.3 +8.0 V Note 1
Shift pulse voltage VSH -0.3 +15.0 V Note 1
Reset pulse voltage VRS -0.3 +15.0 V Note 1
Clamp pulse voltage VCP -0.3 +15.0 V Note 1
Power supply voltage VOD -0.3 +15.0 V Note 1
Operating temperature Topr -25 +60 °C
Storage temperature Tstg -40 +100 °C
Optical/Electrical Characteristics (Ta = 25°C, VOD = 12 V, Vφ = VSH = VRS = VCP = 5 V (pulse), fφ = 1.0 MHz, tINT = 10 ms)
Sensitivity R 25 31 37 V/lx·s
Photo response non uniformity PRNU (1) 3 10 % Note 2
Photo response non uniformity PRNU (3) 4 10 mV Note 8
Saturation output voltage VSAT 1.5 2.0 V Note 3
Saturation exposure SE 0.04 0.06 lx·s Note 4
Dark signal voltage VDRK 1.0 2.5 mV Note 5
Dark signal non uniformity DSNU 1.0 2.5 mV Note 5
DC power dissipation PD 160 400 mW
Total transfer efficiency TTE 92 98 %
Output impedance ZO 0.2 1.0
Dynamic range DR 2000 Note 6
DC output signal voltage VOS 4.0 5.5 7.0 V Note 7
Random noise NDσ 0.6 mV Note 9
Recommended Operating Conditions (Ta = 25°C)
Clock pulse voltage “H” level Vφ1, Vφ2 4.5 5.0 5.5 V
Clock pulse voltage “L” level Vφ1, Vφ2 0 0 0.5 V
Last stage clock pulse voltage “H” level Vφ2B 4.5 5.0 5.5 V
Last stage clock pulse voltage “L” level Vφ2B 0 0 0.5 V
Shift pulse voltage “H” level VSH 4.5 5.0 5.5 V
Shift pulse voltage “L” level VSH 0 0 0.5 V
Reset pulse voltage “H” level VRS 4.5 5.0 5.5 V
Reset pulse voltage “L” level VRS 0 0 0.5 V
Clamp pulse voltage “H” level VCP 4.5 5.0 5.5 V
Clamp pulse voltage “L” level VCP 0 0 0.5 V
Power supply voltage VOD 11.4 12.0 13.0 V
Clock Characteristics (Ta = 25°C)
Clock pulse frequency 1 20 MHz
Reset pulse frequency fRS 1 20 MHz
Clock capacitance Cφ1 200 pF Note 10
Clock capacitance Cφ2 200 pF Note 10
Last stage clock capacitance Cφ2B 10 20 pF
Shift gate capacitance CSH 30 pF
Reset gate capacitance CRS 10 20 pF
Clamp gate capacitance CCP 10 20 pF