High reliability muRata NCU18WF104F6SRB NTC thermistor chip type temperature sensor for various uses
Contact Now
Resistance @ 25℃ : 100kΩ
Power(Watts) : 1mW
Operating Temperature : -40℃~+150℃
Tolerance : ±1%
B Constant (25℃/100℃) : 4334K
Steady State Current (Max) : 32uA
B Constant (25℃/85℃) : 4311K
B Constant (25℃/75℃) : -
B Constant (25℃/50℃) : 4250K
B Constant Tolerance : ±1%
Description : NTC Thermistor 100kΩ Surface Mount 0603
Mfr. Part # : NCU18WF104F6SRB
Model Number : NCU18WF104F6SRB
Package : 0603
Contact Now
NTC Thermistors R44E Series
Product Attributes
  • Brand: MURATA
  • Certifications: EU RoHS Compliant
Technical Specifications
Chip TypeNCStandard0.60 x 0.30mm (0201)102 (1k)0.5% (D), 1% (F), 3% (E), 5% (J)31003149 (XC), 32503299 (XF), 33503399 (XH), 35003549 (XM), 36503699 (XQ), 39003949 (XV), 39503999 (XW), 40504099 (WB), 41504199 (WD), 42504299 (WF), 44504499 (WL), 45004549 (WM)Plastic Taping 4mm Pitch (RA, 4000 pcs.), Paper Taping 4mm Pitch (RB, 4000 pcs.), Paper Taping 2mm Pitch (RC, 10000 pcs.), Paper Taping 2mm Pitch (RL, 15000 pcs.)N/AN/AN/AN/A
Chip TypeNCStandard1.00 x 0.50mm (0402)103 (10k)1% (F), 3% (E), 5% (J)33503399 (XH), 39003949 (XV), 40504099 (WB), 42504299 (WF)Plastic Taping 4mm Pitch (RA), Paper Taping 4mm Pitch (RB), Paper Taping 2mm Pitch (RC), Paper Taping 2mm Pitch (RL)N/AN/AN/AN/A
Chip TypeNCStandard1.60 x 0.80mm (0603)103 (10k)1% (F), 3% (E), 5% (J)33503399 (XH), 39003949 (XV), 40504099 (WB), 42504299 (WF)Plastic Taping 4mm Pitch (RA), Paper Taping 4mm Pitch (RB), Paper Taping 2mm Pitch (RC), Paper Taping 2mm Pitch (RL)N/AN/AN/AN/A
Thermo String TypeNXFStandard (Copper Wire Type)N/A103 (10k), 473 (47k), 104 (100k)1% (F)33503399 (XH), 39003949 (XV), 40504099 (WB), 42504299 (WF)Bulk (B)0.3mm Copper Lead Wire with Polyurethane Coat (A)N/A25mm (025) to 150mm (150)Twisted Lead Wire Type (T)
Thermo String TypeNXFStandard (Nickel Copper Wire Type)N/A103 (10k), 473 (47k), 104 (100k)1% (F)33503399 (XH), 39003949 (XV), 40504099 (WB), 42504299 (WF)Bulk (B)0.3mm Nickel Copper Lead Wire with Enamel Coat (E)N/A25mm (025) to 150mm (150)Twisted Lead Wire Type (T)
Lead TypeNXRStandard1.00 x 0.50mm (0402)202 (2.0k), 103 (10k), 104 (100k)1% (F), 3% (E), 5% (J)33503399 (XH), 35003549 (XM), 39003949 (XV), 40504099 (WB), 42504299 (WF)Ammo Pack Taping (A), Bulk (B)0.4mm Copper-clad Fe Wire, Tinned (A)2.5mm (2), 5.0mm (5)10mm (010) to 50mm (050)Lead Type (1)
Lead Insulation TypeNXRInsulation Type1.00 x 0.50mm (0402)202 (2.0k), 103 (10k), 104 (100k)1% (F), 3% (E), 5% (J)33503399 (XH), 35003549 (XM), 39003949 (XV), 40504099 (WB), 42504299 (WF)Taping Type (16)0.46mm Cu Wire with Coat (1)2.5mm (3)10mm (010) to 50mm (050)Lead Insulation Type (4)