Temperature sensing solution muRata NCP03XH223E05RL NTC thermistor for electronic circuits
Contact Now
Resistance @ 25℃ : 22kΩ
Power(Watts) : 100mW
Operating Temperature : -40℃~+125℃
B Constant (25℃/100℃) : 3455K
Steady State Current (Max) : 67uA
B Constant (25℃/85℃) : 3434K
B Constant (25℃/75℃) : -
B Constant (25℃/50℃) : 3380K
B Constant Tolerance : ±1%
Description : NTC Thermistor 22kΩ Surface Mount 0201
Mfr. Part # : NCP03XH223E05RL
Model Number : NCP03XH223E05RL
Package : 0201
Contact Now
NTC Thermistors R44E Series
Product Attributes
  • Brand: MURATA
  • Certifications: EU RoHS Compliant
Technical Specifications
Chip TypeNCD, F, E, J, P, U0.60 x 0.30mm (0201)XC, XF, XH, XM, XQ, XV, XW, WB, WD, WF, WL, WM0.5%, 1%, 3%, 5%RA, RB, RC, RL102, 103, 104 (e.g., 1k, 10k, 100k)31003149, 32503299, 33503399, 35003549, 36503699, 39003949, 39503999, 40504099, 41504199, 42504299, 44504499, 45004549N/AN/AN/AN/A
Chip TypeNCD, F, E, J, P, U1.00 x 0.50mm (0402)XC, XF, XH, XM, XQ, XV, XW, WB, WD, WF, WL, WM0.5%, 1%, 3%, 5%RA, RB, RC, RL102, 103, 104 (e.g., 1k, 10k, 100k)31003149, 32503299, 33503399, 35003549, 36503699, 39003949, 39503999, 40504099, 41504199, 42504299, 44504499, 45004549N/AN/AN/AN/A
Chip TypeNCD, F, E, J, P, U1.60 x 0.80mm (0603)XC, XF, XH, XM, XQ, XV, XW, WB, WD, WF, WL, WM0.5%, 1%, 3%, 5%RA, RB, RC, RL102, 103, 104 (e.g., 1k, 10k, 100k)31003149, 32503299, 33503399, 35003549, 36503699, 39003949, 39503999, 40504099, 41504199, 42504299, 44504499, 45004549N/AN/AN/AN/A
Chip TypeNCD, F, E, J, P, U2.00 x 1.25mm (0805)XC, XF, XH, XM, XQ, XV, XW, WB, WD, WF, WL, WM0.5%, 1%, 3%, 5%RA, RB, RC, RL102, 103, 104 (e.g., 1k, 10k, 100k)31003149, 32503299, 33503399, 35003549, 36503699, 39003949, 39503999, 40504099, 41504199, 42504299, 44504499, 45004549N/AN/AN/AN/A
Thermo String TypeNXFA, E1.00 x 0.50mm (0402)XH, XM, XV, WB, WF1%, 3%B103, 473, 104 (e.g., 10k, 47k, 100k)33503399, 35003549, 39003949, 40504099, 425042990.3mm Copper Lead Wire with Polyurethane Coat, 0.3mm Nickel Copper Lead Wire with Modified Polyester CoatTwisted Lead Wire Type, Standard Type (Cooper Wire Type), Standard Type (Nickel Copper Wire Type), Commercial TypeN/A021, 025, 030, 035, 040, 045, 050, 060, 070, 080, 090, 100, 110, 120, 130, 140, 150
Lead TypeNXRA1.00 x 0.50mm (0402)XH, XM, XV, WB, WF1%, 3%, 5%A, B202, 103, 104 (e.g., 2.0k, 10k, 100k)33503399, 35003549, 39003949, 40504099, 425042990.4mm Copper-clad Fe Wire, Tinned Lead Insulation Type: 0.46mm Cu Wire with CoatLead Spacing 2.5mm, Lead Spacing 5.0mm, Lead Spacing 2.5mm (Insulation Type), Commercial Type2.5mm, 5.0mm010, 016, 020, 025, 030, 035, 040, 045, 050