temperature compensation component muRata NCU15WF104F6SRC thermistor with long term aging stability
Contact Now
Resistance @ 25℃ : 100kΩ
Power(Watts) : -
Operating Temperature : -40℃~+150℃
B Constant (25℃/100℃) : 4334K
Steady State Current (Max) : 32uA
B Constant (25℃/85℃) : 4311K
B Constant (25℃/75℃) : -
B Constant (25℃/50℃) : 4250K
B Constant Tolerance : ±1%
Description : 100kΩ 32uA 4250K ±1% 0402 NTC Thermistors RoHS
Mfr. Part # : NCU15WF104F6SRC
Model Number : NCU15WF104F6SRC
Package : 0402
Contact Now
NCU15WF104F6SRC - Thermistor
Product Attributes
  • Brand: Murata
  • Product Series: NCU
  • Certifications: UL/cUL (UL1434, File No.E137188)
  • Material: Lead-free
  • Shape: SMD
  • Packaging: 180mm Paper Tape
  • Minimum Order Quantity: 10000
Technical Specifications
ParameterValueUnit
Part NumberNCU15WF104F6SRC
Resistance (25C)100k
Resistance Tolerance (25C)1%
B-Constant (25/50C)4250K
B-Constant Tolerance (25/50C)1%
B-Constant (25/80C) (Reference)4303K
B-Constant (25/85C) (Reference)4311K
Max. Voltage5V
Maximum Operating Current (25C)0.032mA
Typical Dissipation Constant (25C)1mW/C
Operating Temperature Range-40 to 150C
Size Code1.0x0.5mm