Durable and precise temperature sensor muRata NXFT15XH103FA1B030 NTC thermistor with UL cUL approval
Contact Now
Resistance @ 25℃ : 10kΩ
Power(Watts) : 7.5mW
Operating Temperature : -40℃~+125℃
B Constant (25℃/100℃) : 3455K
Steady State Current (Max) : 120uA
B Constant (25℃/85℃) : 3434K
B Constant (25℃/75℃) : -
B Constant (25℃/50℃) : 3380K
B Constant Tolerance : ±1%
Description : 10kΩ 7.5mW 120uA 3380K ±1% NTC Thermistors RoHS
Mfr. Part # : NXFT15XH103FA1B030
Model Number : NXFT15XH103FA1B030
Contact Now
NXFT15XH103FA1B___ NTC Thermistor
The NXFT15XH103FA1B___ is a high-accuracy, high-sensitivity NTC thermistor designed for precise temperature sensing in various electronic applications. Its small sensing head and thin lead wire allow for temperature measurement in confined spaces, while its flexible lead length options (25 mm to 150mm) offer design versatility. This product is compatible with 0402 (EIA) size chip thermistors, boasts excellent long-term aging stability, and is halogen-free. It is recognized by UL/cUL (UL1434, File No.E137188).
Product Attributes
  • Brand: Murata Manufacturing Co., Ltd.
  • Certifications: UL/cUL (UL1434, File No.E137188)
  • Material: Halogen free (Cl= max.900ppm Br=max.900ppm and Cl+Br=max.1500ppm)
  • Lead: Not contained in the product
Technical Specifications
SpecificationValue
Resistance @ 25C10k
Resistance Tolerance @ 25C1%
B-Constant (25/50C)3380K
B-Constant Tolerance (25/50C)1%