Temperature sensor muRata NCP15WM474J03RC NTC thermistor chip type with precise resistance tolerance
Contact Now
Resistance @ 25℃ : 470kΩ
Power(Watts) : 100mW
Operating Temperature : -40℃~+125℃
Tolerance : ±5%
B Constant (25℃/100℃) : 4614K
Steady State Current (Max) : 40uA
B Constant (25℃/85℃) : 4582K
B Constant (25℃/75℃) : -
B Constant (25℃/50℃) : 4500K
B Constant Tolerance : ±3%
Description : NTC Thermistor 470kΩ Surface Mount 0402
Mfr. Part # : NCP15WM474J03RC
Model Number : NCP15WM474J03RC
Package : 0402
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Murata
  • Certifications: EU RoHS Compliant
Technical Specifications
R44E (Chip Type)NCNTC Thermistors Chip Type0201 (0.60 x 0.30mm)XC, XF, XH, XM, XQ, XV, XW, WB, WD, WF, WL, WM0.5%, 1%, 3%, 5%Plastic Taping (4mm Pitch, 4000 pcs.), Paper Taping (4mm Pitch, 4000 pcs.), Paper Taping (2mm Pitch, 10000 pcs.), Paper Taping (2mm Pitch, 15000 pcs.)Resistance: 3-digit alphanumeric (e.g., 102 for 1k)
R44E (Chip Type)NCNTC Thermistors Chip Type0402 (1.00 x 0.50mm)XC, XF, XH, XM, XQ, XV, XW, WB, WD, WF, WL, WM0.5%, 1%, 3%, 5%Plastic Taping (4mm Pitch, 4000 pcs.), Paper Taping (4mm Pitch, 4000 pcs.), Paper Taping (2mm Pitch, 10000 pcs.), Paper Taping (2mm Pitch, 15000 pcs.)Resistance: 3-digit alphanumeric (e.g., 103 for 10k)
R44E (Chip Type)NCNTC Thermistors Chip Type0603 (1.60 x 0.80mm)XC, XF, XH, XM, XQ, XV, XW, WB, WD, WF, WL, WM0.5%, 1%, 3%, 5%Plastic Taping (4mm Pitch, 4000 pcs.), Paper Taping (4mm Pitch, 4000 pcs.), Paper Taping (2mm Pitch, 10000 pcs.), Paper Taping (2mm Pitch, 15000 pcs.)Resistance: 3-digit alphanumeric (e.g., 104 for 100k)
R44E (Thermo String Type)NXFNTC Thermistors Sensor Thermo String TypeChip: 0402 (1.00 x 0.50mm)XH, XM, XV, WB, WF1%, 3%BulkResistance: 3-digit (e.g., 103 for 10k), Lead Wire Type: 0.3mm Copper Lead Wire with Polyurethane Coat, 0.3mm Nickel Copper Lead Wire with Modified Polyester Coat, Full Length: 21mm to 150mm
R44E (Lead Type)NXRNTC Thermistor Sensor/Lead TypeChip: 0402 (1.00 x 0.50mm)XH, XM, XV, WB, WF1%, 3%, 5%Ammo Pack Taping, BulkResistance: 3-digit (e.g., 202 for 2.0k), Lead Spacing: 2.5mm, 5.0mm, Lead Wire Type: 0.4mm Copper-clad Fe Wire, Tinned; Lead Insulation Type: 0.46mm Cu Wire with Coat, Full Length: 10mm to 50mm (Taping Type), 16mm, 25mm to 50mm