Ethylene Oxide Detection Sensor Amphenol EC4-100-ETO with Calibration Capability and RoHS Compliance
Contact Now
Operating Temperature : -20℃~+50℃
Description : Gas Sensor RoHS
Mfr. Part # : EC4-100-ETO
Model Number : EC4-100-ETO
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: SGX Sensortech
  • Model: EC4-100-ETO
  • Label Colour: Silver
  • Certifications: RoHS compliant
  • Origin: Registered in England
  • Warranty: 2 years
  • Storage Life: 6 months in original packaging (0 - 25 C)
Technical Specifications
Specification Value
Performance Range (CO) 0 - 100 ppm
Sensitivity 440 - 1080 nA/ppm
ETO Zero in air at 20 C -200 to +2500 nA
Resolution 1 ppm
Linearity Linear across range
Response time, t90 <45 s
Long-term output drift <2% signal/month
Operating Temperature Range -20 to +50 C
Operating Humidity 15 - 90% RH (non-condensing)
Pressure Range 90 - 110 kPa (nominal)
Applied Potential +300 mV