Nitrogen Dioxide Gas Sensor Amphenol PS1-NO2-50 Solid Polymer Electrolyte Sensor for Air Monitoring
Contact Now
Measurement Range : 1.2bar~800mbar
Operating Temperature : -40℃~+55℃
Description : 1.2bar~800mbar Gas Sensor RoHS
Mfr. Part # : PS1-NO2-50
Model Number : PS1-NO2-50
Contact Now
SGX Solid Polymer Electrolyte Nitrogen Dioxide Sensors
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: SGX
  • Technology: Solid Polymer Electrolyte (SPE)
  • Housing Material: PPO
  • Origin: Poland (SGX Europe Sp. z o.o.)
  • Calibration: Individually calibrated (including test report)
Technical Specifications
Specification PS1-NO2-50 PS4-NO2-50
Sensitivity -20 ± 10 nA/ppm -20 ± 10 nA/ppm
Measurement Range 0 50 ppm 0 50 ppm
Zero Current ± 2 nA ± 2 nA
Maximum Overload 100 ppm 100 ppm
Response Time (T50) < 10 s < 10 s
Response Time (T90) < 30 s < 30 s
Repeatability < 1% < 1%
Lower Detectable Limit (LDL) ≤1ppm ≤1ppm
Linear Range 50ppm 50ppm
Resolution (16Bit ADC) < 0.1ppm < 0.1ppm
Operating Humidity Range 15-95% RH
Pressure Range 800 to 1200 hPa
Temperature Range -40°C to +55°C
Storage Temperature 0 to 20°C
Operating Principle Amperometric, 3-electrode
Recommended Load Resistor 100 Ω
Bias Voltage 0 mV
Warm Up Time < 60 s
Long-Term Drift < 1 %/month
Zero Drift in Clean Air < 0.2 ppm