Carbon Monoxide Detection Sensor Amphenol PS1-CO-1000 Featuring Solid Polymer Electrolyte Technology
Contact Now
Measurement Range : 1.2bar~800mbar
Operating Temperature : -40℃~+55℃
Description : 1.2bar~800mbar Gas Sensor RoHS
Mfr. Part # : PS1-CO-1000
Model Number : PS1-CO-1000
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: SGX
  • Technology: Solid Polymer Electrolyte
  • Housing Material: PPO
Technical Specifications
Model Specification Value
PS1-CO-1000 / PS4-CO-1000 Sensor Type Carbon Monoxide
Sensitivity 25 10 nA / ppm
Measurement Range 0 1000 ppm
Zero Current 100 nA
Maximum Overload 2000 ppm
Response Time (T90) < 30s
Repeatability < 1%
Lower Detectable Limit (LDL) 2 ppm
Linear Range 1000 ppm
Resolution (16Bit ADC) 0.1ppm
Environmental Details Operating Humidity Range 15-95% RH
Pressure Range 800 to 1200 hPa
Storage Temperature 0 to 20
Temperature Range -40C to +55C
Operating Principle Amperometric, 3-electrode
Recommended Load Resistor 100
Lifetime Details Warm Up Time < 60 s
Long-Term Drift < 1 %/month
Zero Drift in Clean Air < 2 ppm
Storage Life 12 months
Expected Lifetime > 5 years in air
Weight PS1-CO-1000 < 0.7g
PS4-CO-1000 < 6g
Warranty Standard Warranty 12 months
Storage Conditions 0-20C
Features
  • Small size
  • Wide temperature range
  • Low cross sensitivity
  • No electrolyte leakage
  • High sensitivity
  • Fast response time
  • Extreme linear response up to high concentration
Important Notes
Cross Sensitivity
Gas Formula Test Concentration Sensor Reading
Alcohols R-OH 1000ppm 0ppm
Ammonia NH3 50ppm 0ppm
Carbon Dioxide CO2 1000ppm 1ppm
Chlorine CL2 0ppm 0ppm
Ethylene C2H4 10ppm 0ppm
Hydrogen Cyanide HCN 50ppm 0ppm
Hydrogen H2 100ppm 20ppm
Hydrogen Sulphide H2S 50ppm 0ppm
Isopropanol C3H7OH 1000ppm 0ppm
Methanal CH4 1%vol 0ppm
Nitric Oxide NO 25ppm 10ppm
Nitrogen Dioxide NO2 10ppm 0ppm
Sulphur Dioxide SO2 10ppm 0ppm