Contact Now
Measurement Range : 1.2bar~800mbar
Operating Temperature : -40℃~+55℃
Description : 1.2bar~800mbar Gas Sensor RoHS
Mfr. Part # : PS4-CO-1000
Model Number : PS4-CO-1000
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: SGX
  • Technology: Solid Polymer Electrolyte
  • Housing Material: PPO
  • Origin: Poland (SGX Europe Sp. z o.o.)
  • Warranty: 12 months
Technical Specifications
Specification PS1-CO-1000 PS4-CO-1000
Model PS1-CO-1000 PS4-CO-1000
Target Gas Carbon Monoxide (CO)
Sensitivity 25 ± 10 nA / ppm
Measurement Range 0 1000 ppm
Zero Current ± 100 nA
Maximum Overload 2000 ppm
Response Time (T50) < 10s
Response Time (T90) < 30s
Repeatability < 1%
Lower Detectable Limit (LDL) ≤ 2 ppm
Linear Range 1000 ppm
Resolution (16Bit ADC) 0.1ppm
Operating Humidity Range 15-95% RH
Pressure Range 800 to 1200 hPa
Storage Temperature 0 to 20°C
Temperature Range -40°C to +55°C
Operating Principle Amperometric
Recommended Load Resistor 100 Ω
Bias Voltage 0 mV
Warm Up Time < 60 s
Long-Term Drift < 1 %/month
Zero Drift in Clean Air < 2 ppm
Storage Life 12 months
Expected Lifetime > 5 years in air
Weight < 0.7g < 6g
Features
  • Small size
  • Wide temperature range
  • Low cross sensitivity
  • No electrolyte leakage
  • High sensitivity
  • Fast response time
  • Extreme linear response up to high concentration
Important Notes
  • Sensor performance is temperature dependent; contact SGX for performance outside of 20°C.
  • Do not solder to the connector pins as this may damage the sensor and invalidate the warranty.
  • Details on recommended connector pins can be found in the FAQ section of the SGX website.
  • When using sensors on PCBs, degreasing agents should be used prior to sensor fitting.
Cross Sensitivity
Gas Formula Test Concentration Sensor Reading
Alcohols R-OH 1000ppm 0ppm
Ammonia NH3 50ppm 0ppm
Carbon Dioxide CO2 1000ppm 1ppm
Chlorine CL2 0ppm 0ppm
Ethylene C2H4 10ppm 0ppm
Hydrogen Cyanide HCN 50ppm 0ppm
Hydrogen H2 100ppm 20ppm
Hydrogen Sulphide H2S 50ppm 0ppm
Isopropanol C3H7OH 1000ppm 0ppm
Methanal CH4 1%vol n.e
Nitric Oxide NO 25ppm 0ppm
Nitrogen Dioxide NO2 10ppm 0ppm
Sulphur Dioxide SO2 10ppm 0ppm