Contact Now
Measurement Range : 1.2bar~800mbar
Operating Temperature : -40℃~+55℃
Description : 1.2bar~800mbar Gas Sensor RoHS
Mfr. Part # : PS1-H2-1000
Model Number : PS1-H2-1000
Contact Now
SGX Solid Polymer Electrolyte Hydrogen Sensors (PS1 & PS4 Series)
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: SGX
  • Technology: Solid Polymer Electrolyte (SPE)
  • Operating Principle: Amperometric, 3-electrode
  • Housing Material: PPO
  • Warranty: 12 months
  • Expected Lifetime: > 5 years in air
Technical Specifications
Specification PS1-H2-1000 PS4-H2-1000
Sensitivity 11 ± 3 nA / ppm 11 ± 3 nA / ppm
Measurement Range 0 1000 ppm 0 1000 ppm
Zero Current ± 100 nA ± 100 nA
Maximum Overload 2000 ppm 2000 ppm
Response Time (T90) < 30s < 30s
Repeatability 1% 1%
Lower Detectable Limit (LDL) ≤ 2 ppm ≤ 2 ppm
Linear Range 1000 ppm 1000 ppm
Resolution (16Bit ADC) 0.1ppm 0.1ppm
Operating Humidity Range 15-95% RH
Pressure Range 800 to 1200 hPA
Temperature Range -40°C to +55°C
Recommended Load Resistor 100 Ω
Bias Voltage 0 mV
Warm Up Time < 60 s
Long-Term Drift < 1 %/month
Zero Drift in Clean Air < 10 ppm
Storage Life 12 months
Storage Temperature 0 to 20°C
Weight < 0.7g < 6g
Cross Sensitivity
Gas Formula Test Concentration Sensor Reading
Ammonia NH3 50ppm 0ppm
Carbon Dioxide CO2 1000ppm 0ppm
Carbon Monoxide CO 200ppm 1000ppm
Chlorine CL2 5ppm 0ppm
Hydrogen Chloride HCl 20ppm 0ppm
Hydrogen Cyanide HCN 10ppm 0ppm
Hydrogen Fluoride HF 3ppm 0ppm
Hydrogen Sulphide H2S 10ppm 0ppm
Isopropanol C3H8O 10ppm 0ppm
Methane CH4 1%vol 0ppm
Nitric Oxide NO 25ppm 0ppm
Nitrogen Dioxide NO2 10ppm 0ppm
Silane SiH4 5ppm 0ppm
Sulphur Dioxide SO2 10ppm 0ppm