Contact Now
Measurement Range : 1.2bar~800mbar
Operating Temperature : -20℃~+40℃
Description : 1.2bar~800mbar Gas Sensor RoHS
Mfr. Part # : PS1-O3-100
Model Number : PS1-O3-100
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: SGX
  • Technology: Solid Polymer Electrolyte (SPE)
  • Operating Principle: Amperometric, 3-electrode
  • Housing Material: PPO
  • Warranty: 12 months
  • Storage Life: 12 months
  • Expected Lifetime: > 2 years in air
Technical Specifications
Specification PS1-O3-100 PS4-O3-100
Weight < 0.7g < 6g
Sensitivity 45 20 nA / ppm
Measurement Range 0 100ppm
Maximum Overload 200 ppm
Response Time T50 < 20s
Response Time T90 < 60s
Repeatability < 2%
Lower Detectable Limit (LDL) 0.05 ppm
Linear Range 100 ppm
Resolution (16Bit ADC) <0.01ppm
Zero Current 20 nA
Operating Humidity Range 15-95% RH
Pressure Range 800 to 1200 hPA
Storage Temperature 0 to 20
Temperature Range -20C to +40C
Recommended Load Resistor 220
Bias Voltage 0 mV
Warm Up Time < 60 s
Long-Term Drift < 1 %/month
Zero Drift in Clean Air < 1 ppm
Storage Conditions 0-20 C
Cross Sensitivity
Gas Formula Test Concentration Sensor Reading
Ammonia NH3 50ppm < 0.7g
Carbon Dioxide CO2 1000ppm 0ppm
Carbon Monoxide CO 100ppm 0ppm
Methane CH4 1%vol 0ppm
Hydrogen H2 300ppm 0ppm
Hydrogen Cyanide HCN 3000ppm 0ppm
Isopropanol C3H8O 10ppm 0ppm
Nitric Oxide NO 1000ppm n.e
Sulphur Dioxide SO2 35ppm 1ppm