Hydrogen Sulfide Gas Sensor Amphenol PS4-H2S-500 Solid Polymer Electrolyte Sensor for Leak Detection
Contact Now
Measurement Range : 1.2bar~800mbar
Operating Temperature : -40℃~+55℃
Description : 1.2bar~800mbar Gas Sensor RoHS
Mfr. Part # : PS4-H2S-500
Model Number : PS4-H2S-500
  • Brand: SGX
  • Technology: Solid Polymer Electrolyte (SPE)
  • Operating Principle: Amperometric, 3-electrode
  • Housing Material: PPO
  • Calibration: Individually calibrated (including test report)
  • Origin: Poland (SGX Europe Sp. z o.o.)
Technical Specifications
Specification PS1-H2S-500 PS4-H2S-500
Sensitivity 90 ± 20 nA/ppm 90 ± 20 nA/ppm
Measurement Range 0 500 ppm 0 500 ppm
Zero Current ± 20 nA ± 20 nA
Maximum Overload 1000 ppm 1000 ppm
Response Time (T50) < 10s < 10s
Response Time (T90) < 30s < 30s
Repeatability < 1% < 1%
Lower Detectable Limit (LDL) ≤ 2 ppm ≤ 2 ppm
Linear Range 500 ppm 500 ppm
Resolution (16Bit ADC) 0.1ppm 0.1ppm
Operating Humidity Range 15-95% RH
Pressure Range 800 to 1200 hPa
Storage Temperature 0 to 20°C
Temperature Range -40°C to +55°C
Recommended Load Resistor 100 Ω
Bias Voltage 0 mV
Warm Up Time < 60 s
Long-Term Drift < 1 %/month
Zero Drift in Clean Air < 2 ppm
Storage Life 12 months
Expected Lifetime > 3 years in air
Warranty 12 months
Weight < 0.7g < 6g
Cross Sensitivity
Gas Formula Test Concentration Sensor Reading (PS1/PS4)
Ammonia NH3 50ppm 0ppm
Carbon Dioxide CO2 1000ppm 0ppm
Carbon Monoxide CO 50ppm 1%vol
Methane CH4 3ppm 0ppm
Hydrogen H2 100ppm 10ppm
Hydrogen Cyanide HCN 3ppm 0ppm
Isopropanol C3H7OH 1000ppm n.e
Nitric Oxide NO 25ppm 0ppm
Sulphur Dioxide SO2 10ppm 10ppm
Chlorine CL2 3ppm -1.5ppm