Contact Now
Measurement Range : 1.2bar~800mbar
Operating Temperature : -40℃~+55℃
Description : 1.2bar~800mbar Gas Sensor RoHS
Mfr. Part # : PS4-NO2-50
Model Number : PS4-NO2-50
  • Brand: SGX
  • Technology: Solid Polymer Electrolyte (SPE)
  • Housing Material: PPO
  • Calibration: Individually calibrated (including test report)
  • Origin: SGX Europe Sp. z o.o.
Technical Specifications
Specification PS1-NO2-50 PS4-NO2-50 Details
Sensitivity 20 10 nA/ppm
Measurement Range 0 50 ppm
Zero Current 2 nA
Maximum Overload 100 ppm
Response Time (T50) < 10s
Response Time (T90) < 30s
Repeatability < 1%
Lower Detectable Limit (LDL) 1ppm
Linear Range 50ppm
Resolution (16Bit ADC) < 0.1ppm
Operating Principle Amperometric, 3-electrode
Recommended Load Resistor 100
Bias Voltage 0 mV
Warm Up Time < 60 s
Long-Term Drift < 1 %/month
Zero Drift in Clean Air < 0.2 ppm
Storage Life 12 months
Expected Lifetime > 3 years in air
Storage Conditions 0-20C
Warranty 12 months
Weight < 0.7g < 6g
Operating Humidity Range 15-95% RH
Pressure Range 800 to 1200 hPa
Storage Temperature 0 to 20
Temperature Range -40C to +55C
Cross Sensitivity (Ammonia NH3) Test Concentration: 50ppm, Sensor Reading: 0ppm
Cross Sensitivity (CO2 Carbon Dioxide) Test Concentration: 1000ppm, Sensor Reading: 0ppm
Cross Sensitivity (CO Carbon Monoxide) Test Concentration: 300ppm, Sensor Reading: 0ppm
Cross Sensitivity (HCN Hydrogen Cyanide) Test Concentration: 10ppm, Sensor Reading: 0ppm
Cross Sensitivity (H2 Hydrogen) Test Concentration: 3000ppm, Sensor Reading: 0ppm
Cross Sensitivity (H2S Hydrogen Sulphide) Test Concentration: 15ppm, Sensor Reading: 0ppm
Cross Sensitivity (C3H8O Isopropanol) Test Concentration: 1000ppm, Sensor Reading: n.e
Cross Sensitivity (CH4 Methane) Test Concentration: 1%vol, Sensor Reading: 0ppm
Cross Sensitivity (NO Nitric Oxide) Test Concentration: 35ppm, Sensor Reading: 0ppm
Cross Sensitivity (SO2 Sulphur Dioxide) Test Concentration: 5ppm, Sensor Reading: 0ppm