Mfr. Part # : ES1-AG1-200-01
Model Number : ES1-AG1-200-01
Package : Through Hole
| Specification | Value |
|---|---|
| Performance | |
| Sensitivity | 55 ± 15 nA / ppm |
| Zero current | ± 100 nA |
| Response time -T50 | < 10 s |
| Response time -T90 | < 30 s |
| Range | 200 ppm |
| Repeatability | 1 % |
| Lower Detectable Limit (LDL) | <1 ppm |
| Resolution (16Bit ADC) | 0.1 ppm |
| Maximum overload | 1000 ppm |
| Linear range | 200 ppm |
| Environment | |
| Temperature Range | -40 to 50 °C |
| Humidity Range (non condensing) | 10 to 95 % R.H |
| Pressure Range | 800 to 1200 hPa |
| Operation | |
| Operating principle | amperometric, 3-electrode |
| Bias voltage | 0 mV |
| Recommended load resistor | 100 Ω |
| Warm up time | < 90 / 60 s |
| Lifetime | |
| Long Term Sensitivity Drift | < 1 %/month |
| Zero Drift in clean air | < 2 ppm |
| Storage conditions | 0-20 °C |