EC Sense ES4 O2 25 01 oxygen sensor with solid polymer technology and 0.01 percent oxygen resolution
Contact Now
Description : Through Hole Gas Sensor RoHS
Mfr. Part # : ES4-O2-25-01
Model Number : ES4-O2-25-01
Package : Through Hole
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: EC-Sense GmbH
  • Origin: Germany
  • Housing Material: PPO
  • Warranty: 24 months
Technical Specifications
SpecificationValue
Product NameEasy Gas Sensor ES4-O2-25% Oxygen
Part Number01-ES4-O2-25-01
Sensor Type3 Electrode Electrochemical sensor
TechnologySolid Polymer Technology
Range25 % O2
Sensitivity0.2 ± 0.03 nA / ppm
Zero current40-60 µA
Response Time -T50< 5 s
Response Time -T90< 10 s
Resolution (16Bit ADC)0.01 % O2
Lower Detectable Limit (LDL)0.5 %
Maximum overload30 % O2
Bias Voltage-400 to -600 mV
Warm up time600s
Long Term Sensitivity Drift< 1 %/month
Zero Drift in clean air< 0.2 % O2
Expected Life Time> 3 years
Storage life6 month
Temperature Range (Operation)-20 to 50 °C
Humidity Range (non condensing)10 to 95 % R.H
Pressure Range800 to 1200 hPa
Housing Weight< 6 g
Storage Conditions0-20 °C
Cross Sensitivity (Test concentration)Ammonia NH3 (20 ppm): 0 ppm, Carbon Dioxide CO2 (5000 ppm): 0 ppm, Carbon Monoxide CO (50 ppm): 0 ppm, Chlorine Cl2 (1.0 ppm): 0 ppm, Hydrocarbons (unsaturated) (1 %): 0 ppm, Hydrogen H2 (100 ppm): 0 ppm, Hydrogen Cyanide HCN (10 ppm): 0 ppm, Isopropanol C3H7OH (1000 ppm): 0 ppm, Nitric Oxide NO (25 ppm): 0 ppm, Nitrogen Dioxide NO2 (10 ppm): 0 ppm, Ozone O3 (0.5 ppm): 0 ppm, Sulphur Dioxide SO2 (20 ppm): 0 ppm