Contact Now
  • 1
Measurement Range : 0ppm~200ppm
Voltage - Supply : -
Operating Temperature : -20℃~+50℃
Interface : -
Description : 0ppm~200ppm Gas Sensor RoHS
Mfr. Part # : EC4-200-CL2
Model Number : EC4-200-CL2
Contact Now
Product Overview
The EC4-200-Cl2 Chlorine Electrochemical Sensor is designed for the detection of chlorine gas. It offers a performance range of 0-200 ppm with a sensitivity of 250-650 nA/ppm Cl2. This sensor is characterized by a low zero deviation across a wide temperature range (-20 to +40C) and a resolution of 0.1 ppm Cl2. It features a linear response across its operating range and a t90 response time of less than 30 seconds. The sensor has an expected lifetime of 2 years and is RoHS compliant. It operates at 0V applied potential and requires an external operating circuit as detailed in the Electrochemical Toxic Sensor Application Note.
Product Attributes
  • Brand: SGX Sensortech
  • Model: EC4-200-Cl2
  • Compliance: RoHS compliant
  • Label Colour: Silver
  • Origin: Registered in England
  • Storage Life: 6 months in original packaging (0 - 25 C)
Technical Specifications
Specification Value Unit
Performance Range 0 - 200 ppm Cl2
Sensitivity 250 - 650 nA/ppm Cl2
Zero in air at 20 C <0.4 ppm Cl2
Zero deviation (-20 to +40C) 0 to -0.3 ppm Cl2
Resolution 0.1 ppm Cl2
Expected lifetime 2 years
Linearity Linear across range
Response time, t90 <30 s
Temperature range -20 to +50 C
Pressure range 90 110 kPa (nominal)
Humidity range 15 - 90 % RH (non-condensing)
Long-term output drift <2% change in output per month
Operating circuit See Electrochemical Toxic Sensor Application Note
Applied potential 0 V