Precision thermistor component R O HNTC 103F3435FA 100B suitable for temperature control systems
Contact Now
Resistance @ 25℃ : 10kΩ
Power(Watts) : 3.5mW
Operating Temperature : -30℃~125℃
Tolerance : ±1%
Thermal Time Constant : 10s
B Constant (25℃/85℃) : 3435K
B Constant (25℃/50℃) : -
B Constant Tolerance : ±1%
Description : 10kΩ 3.5mW ±1% ±1% NTC Thermistors RoHS
Mfr. Part # : HNTC-103F3435FA-100B
Model Number : HNTC-103F3435FA-100B
Contact Now
MF52 Series NTC Thermistor
Product Attributes
  • Brand Code: HJC
  • Origin: Zhuhai Hongjiacheng Technology co., Ltd
  • Certifications: Lead-Free & Halogen Free
Technical Specifications
Parameter Symbol Condition Value Unit
Rated Zero-Power Resistance R25 Ta=250.05, PT 0.1mW 10.01% K
Resistance At 85 R85 Ta=500.05, PT 0.1mW 1.46 (Typ) K
B Constant (Material Constant) B25/85 25/85 34351% K
Insulation Resistance / Ta=25, 100VDC 100 M
Thermal Dissipation Constant Ta=25, stationary in the air 0.7 mW/
Response Time-In liquid 2585 10 sec
Operating Temperature Range / / -30 to +125
Max. Dissipation Power P Ta=25 3.5 mW
Part Number Code Explanation
Code Description
HJC Brand Code
NTC NTC Thermistor
103 Rated Zero-Power Resistance (10K)
F Resistance Tolerance (1%)
3435 B Constant
F B Constant Tolerance (1%)
A B Constant calculation method (30/90)
Applications
  • Consumer Electronics
  • Thermal management in smartphones/tablets
  • Temperature detection and protection in air conditioners
  • Temperature monitoring in microwaves/ovens
  • Constant temperature control in automated machinery
  • Temperature measure and control
Reliability Test
Test Item Standard Test Conditions & Methods Requirements
Storage Conditions
  • Storage temperature: -10 to +40
  • Storage Conditions: Light-proof, Hermetically Sealed, Moisture-proof
  • Relative humidity: < 75 % RH
Physical Dimensions
Max. 1.8 mm (Diameter), Max. 6.0 mm (Length), 1005 mm (Lead Length), 31 mm (Tinning Length)
Ordering Information
Part Number DELIVERY MODE MPQ(PCS)
HNTC-103F3435FA-100B Bulk 500
Caution
  • When soldering, maintain a distance of at least 2mm from the soldering point to the coating layer. Soldering temperature should be lower than 360C, and soldering time should be less than 3 seconds.