Temperature Measurement Using SURGING MF52D503F3950L100 NTC Sensor Module with Epoxy Resin Coating
Contact Now
Resistance @ 25℃ : 50kΩ
Power(Watts) : 0.1mW
Operating Temperature : -30℃~+105℃
Tolerance : ±1%
Thermal Time Constant : 8s
B Constant Tolerance : ±1%
B Constant (25℃/50℃) : 3950K
Description : NTC Thermistor 50kΩ
Mfr. Part # : MF52D503F3950L100
Model Number : MF52D503F3950L100
Contact Now
NTC Sensor Module MF52D
Product Attributes
  • Product Name: NTC Sensor Module
  • Product Series: MF52D
  • Product Model: MF52D503F3950L100
  • Revision No: A/0
  • Rev Date: 2023/2/21
  • Material Name: UL2651 28AWG 2P TS Black Wire, NTC Thermistor, Epoxy Resin
  • Color: Black
Technical Specifications
Item Symbol Test Conditions Min. Nor. Max. Unit
Resistance At 25 R25 Ta=250.05 PT 0.1mW 49.50 50.00 50.50 K
Resistance At 50 R50 Ta=500.05 PT 0.1mW 17.942 K
B Value B25/25 (3853.887* LnK) 3910.5 3950.0 3989.5 K
Dissipative coefficient Ta=25(in air) 5.0 mW/
Response Time- In liquid 2585 T1=25+(85- 25)*63.2%=62.92 8.0 Sec
Insulation test DC100V 1Sec 50 M
Operation Temperature Range -30 +105
Reliability Tests
Item Pass Criteria Test Conditions
Pull test Not loose, not deformed Load Applied to each lead 0.5kg for 10sec
Drop Test No visible damage 1 meter height, 5 times onto a 10mm thick oak board
High Temperature Storage Life Test R/R253%, No visible damage 1055, 100024 hrs
Low temperature storage -305, 100024 hrs
Humidity test 402, 90%~95% RH, 500H24 hrs
Temp. cycle test 3030min255min10530min 255min, 10Cycles
Soldering Conditions
Item Settings/Parameters
Distance From Thermistor L10mm
Installation and Use Precautions
  • Use within the specified temperature range.
  • Do not touch the resin head directly with a soldering iron.
  • When dividing parallel leads, separate them at least 10mm from the resin head.
  • When bending or cutting leads, ensure the bending radius is greater than 1mm and consider fixing the component leads.
  • Evaluate product quality before molding with resin.
Storage Conditions
  • Storage Temperature: -10~+40
  • Relative Humidity: 75%RH