Durable and Precise NTC Sensor Module SURGING MF52B103F3950L45 with Wide Operating Temperature Range
Contact Now
Resistance @ 25℃ : 10kΩ
Operating Temperature : -30℃~+105℃
Tolerance : ±1%
Thermal Time Constant : 8s
B Constant (25℃/50℃) : 3950K
B Constant Tolerance : ±1%
Description : 10kΩ ±1% 3950K ±1% NTC Thermistors RoHS
Mfr. Part # : MF52B103F3950L45
Model Number : MF52B103F3950L45
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Shenzhen Shaoxin Electronics Co., LTD
  • Product Name: NTC Sensor Module
  • Product Series: MF52B
  • Product Model: MF52B103F3950L45
  • Certifications: RoHS
  • Material: Epoxy Resin (Black), Wire (Red Lacquered Wire)
Technical Specifications
ItemSpecificationUnitTest Conditions
R25 (Resistance At 25)10K1%KTa=250.05 PT0.1mW
B25/50 Value3950K1%KTa=500.05 PT0.1mW
Operating Temperature Range-30 +105/
Dissipative Coefficient~ 8.0mW/Ta=25(in air)
Response Time-In liquid3.588Sec2585 T1=25+(85- 25)*63.2%=62.92
Insulation Test 10.00MDC100V 1Sec
Mechanical Tests
ItemTechnical RequirementTest Conditions
Pull TestNot loose, not deformedFasten body with a Load Applied to each lead 0.5kg for 10sec
Drop TestNo visible damageAfter 5 time natural fall to a maple board from 1M high
Reliability Tests
ItemSpecificationTest Conditions
High Temperature Storage Life TestR/R253%1055, 100024 hrs
Low Temperature StorageNo visible damage-305, 100024 hrs
Humidity TestNo visible damage402, 90%95% RH, 500H24 hrs
Temp. Cycle TestNo visible damage3030min255min10530min 255min, 10Cycles
Soldering Iron Settings
ItemSettings/Parameters
Temperature of Soldering Iron-tip 360
Soldering Time 3Sec
Distance From Thermistor 10mm