NTC thermistor sensor SURGING MF52D103F3435L100 temperature module for accurate thermal measurements
Contact Now
Resistance @ 25℃ : 10kΩ
Operating Temperature : -30℃~+105℃
B Constant (25℃/50℃) : 3435K
Description : NTC Thermistor 10kΩ
Mfr. Part # : MF52D103F3435L100
Model Number : MF52D103F3435L100
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand:
  • Origin: China
  • Product Series: MF52D
  • Product Model: MF52D103F3435L100
  • Revision: A/0
  • Revision Date: 2023/2/21
Technical Specifications
ItemSpecificationUnitTest ConditionsMin.Nor.Max.
Resistance At 25R25KTa=250.05 PT 0.1mW9.9010.0010.10
Resistance At 85R85KTa=850.05 PT 0.1mW/1.455/
B ValueB25/85K(3853.887* LnK)3400.73435.03469.4
Dissipative CoefficientmW/Ta=25(in air)/5.0/
Response Time- In liquidSec2585 T1=25+(85- 25)*63.2%=62.92//8.0
Insulation TestMDC100V 1Sec50//
Operation Temperature Range-30+105
Material Composition
No.Material NameType/ ModelQuantity
2-1Wire2651 28AWG1PCS
2-2Epoxy ResinBlack Epoxy Resin/
2-3NTC ResistorR25=10K1% B25/85=3435K1%1PCS
Performance & Reliability Tests
ItemPass CriteriaTest Conditions
Pull TestNot loose, not deformedLoad Applied to each lead 0.5kg for 10sec
Drop TestNo visible damageNatural fall to a maple board from 1M high, 5 times
High Temperature Storage Life TestR/R253%1055, 100024 hrs
Low Temperature Storage-305, 100024 hrs
Humidity Test402, 90%~95% RH, 500H24 hrs
Temp. Cycle Test3030min255min10530min 255min, 10 Cycles
Soldering Parameters
ItemSettings/ Parameters
Temperature of Soldering Iron-tipT360
Soldering TimeS3Sec
Distance From ThermistorL10mm
Installation and Use Precautions
  • Use within the specified temperature range.
  • Do not touch the resin head directly with a soldering iron.
  • When separating parallel wires, maintain a distance of at least 10mm from the resin head.
  • Cutting wires less than 10mm from the resin head can transfer heat from the solder to the resin head.
  • When bending wires, use a radius greater than 1mm. Secure the component lead wire when bending or cutting.
  • If molding the product with resin, evaluate its quality before use.
Storage Conditions
  • Storage Temperature: -10~+40
  • Relative Humidity: 75%RH