Temperature Sensor Epoxy Encapsulated Thermistor SURGING MF52B103F3435L100 with 10K Resistance and 100mm Wire Leads
Contact Now
Resistance @ 25℃ : 10kΩ
Power(Watts) : 150mW
Operating Temperature : -25℃~+125℃
Tolerance : ±1%
Thermal Time Constant : 15s
B Constant (25℃/85℃) : 3435K
B Constant (25℃/50℃) : 3435K
B Constant Tolerance : ±1%
Description : NTC Thermistor 10kΩ
Mfr. Part # : MF52B103F3435L100
Model Number : MF52B103F3435L100
Contact Now
Product Overview
The MF52B103F3435L100 is an epoxy-encapsulated thermistor with enameled wire leads. It features a nominal zero-power resistance of 10K at 25C with a 1% tolerance, a B25/85 value of 3435K with 1% tolerance, and a total lead wire length of 100mm. This thermistor is designed for operation within a temperature range of -25C to +125C.
Product Attributes
  • Model: MF52B103F3435L100
  • Encapsulation: Epoxy
  • Wire Type: Enameled wire
  • Color: Black (Epoxy Resin)
Technical Specifications
ParameterValue
Nominal Zero-Power Resistance (R25)10K 1%
B25/85 Value3435K 1%
Dissipation Factor2.2 mW/
Thermal Time Constant15 S
Operating Temperature-25~+125
Rated Power150 mW
Lead Wire Length (Total)100 3 mm
Resistance-Temperature Characteristics
2410251537_SURGING-MF52B103F3435L100_C5439718.pdf
Quality Temperature Sensor Epoxy Encapsulated Thermistor SURGING MF52B103F3435L100 with 10K Resistance and 100mm Wire Leads for sale
Temperature Sensor Epoxy Encapsulated Thermistor SURGING MF52B103F3435L100 with 10K Resistance and 100mm Wire Leads Images