Contact Now
Resistance @ 25℃ : 100kΩ
Operating Temperature : -30℃~+105℃
B Constant (25℃/50℃) : 3950K
Description : NTC Thermistor 100kΩ
Mfr. Part # : MF52D104F3950L100
Model Number : MF52D104F3950L100
Contact Now
Product Description
Product Attributes
  • Product Name: NTC Sensor Module
  • Product Series: MF52D
  • Product Model: MF52D104F3950L100
  • Revision: A/0
  • Revision Date: 2023/2/21
  • Material: Epoxy Resin (JB-04:JB-04X:590A, Black), 2651 28AWG TS 2P wire
Technical Specifications
ItemSymbolTest ConditionsMin.Nor.Max.Unit
Resistance At 25R25Ta=250.05 PT 0.1mW99.00100.00101.00K
Resistance At 50R50Ta=500.05 PT 0.1mW/35.884/K
B ValueB25/50(3853.887* LnK)3910.53950.03989.5K
Dissipative CoefficientTa=25(in air)/8.0/mW/
Response Time- In liquid2585 T1=25+(85- 25)*63.2%=62.92//10.0Sec
Insulation testDC500V 1Sec100//M
Operation Temperature Range-30~+105
Component Details
NO.Material NameType/ modelQuantity
2-1Wire2651 28AWG TS 2P Black OD:0.9*1.91PCS
2-2NTC ThermistorR25=100K1% B25/50=3950K1%1PCS
2-3Epoxy ResinJB-04:JB-04X:590A Black/
Performance & Reliability Tests
ItemPass CriteriaTest Conditions
Pull TestNot loose, not deformedLoad Applied to each lead 1.0kg for 1min
Drop TestNo visible damageAfter 5 times natural fall to a maple board from 1M high
High Temperature Storage Life TestR/R253% No visible damage1055, 100024 hrs
Low Temperature Storage-305, 100024 hrs
Humidity Test402, 90%~95% RH, 1000H24 hrs
Temp. Cycle Test3030min255min10530min 255min, 10Cycles
Soldering Parameters
ItemSettings/ ParametersTest Conditions
Distance From ThermistorL10mm
Installation and Usage Precautions
Use within the specified temperature range (-30 to +105). Avoid excessive heat which can degrade product performance. When soldering, do not melt solder in the resin head to prevent wire breakage, short circuits, or insulation damage. Do not touch the resin head directly with a soldering iron. When dividing or bending lead wires, maintain a distance of at least 10mm from the resin head and ensure a bending radius greater than 1mm. Avoid applying excessive force to the lead wires. Handle the ceramic element with care to prevent cracking or chipping. Evaluate product quality before resin molding. Provide appropriate fail-safe functions in your product to prevent secondary damages from abnormal operation or failure.
Storage Conditions
Storage Temperature: -10~+40
Relative Humidity: 75%RH