Precision temperature measurement with SURGING MF52D103F3950L100 NTC Sensor Module and connectivity
Contact Now
Resistance @ 25℃ : 10kΩ
Power(Watts) : 0.1mW
Operating Temperature : -30℃~+125℃
Tolerance : ±1%
Thermal Time Constant : 8s
B Constant Tolerance : ±1%
B Constant (25℃/50℃) : 3950K
Description : NTC Thermistor 10kΩ
Mfr. Part # : MF52D103F3950L100
Model Number : MF52D103F3950L100
Contact Now
NTC Sensor Module MF52D
Product Attributes
  • Product Name: NTC Sensor Module
  • Product Series: MF52D
  • Revision No: A/0
  • Model: MF52D103F3950L100
  • Revision Date: 2023/2/21
  • Material: Epoxy Resin (Black)
  • Wire Type: UL2651 28AWG
Technical Specifications
2-1 / 2-2 / 2-3NTC Sensor Module Components1PCS10K1%3950K1%5.0 mW/8.0 Sec50 M-30 ~ +125
Performance Characteristics
ItemTest ConditionsMin.Nor.Max.Unit
Resistance At 25Ta=250.05, PT 0.1mW9.9010.0010.10K
Resistance At 50Ta=500.05, PT 0.1mW/5.301/K
B ValueB25/25 (3853.887* LnK)3910.53950.03989.5K
Dissipative coefficientTa=25(in air)/5.0/mW/
Response Time- In liquid2585 T1=25+(85- 25)*63.2%=62.92//8.0Sec
Insulation testDC100V 1Sec50//M
Reliability Tests
ItemSpecificationTest Conditions
Pull testNot loose, not deformedLoad Applied to each lead 0.5kg for 10sec
Drop TestNo visible damageAfter 5 times natural fall to a maple board from 1M high
High Temperature Storage Life TestR/R253%, No visible damage1055, 100024 hrs
Low temperature storageNo visible damage-305, 100024 hrs
Humidity testNo visible damage402, 90%~95% RH, 500H24 hrs
Temp. cycle testNo visible damage3030min255min10530min 255min, 10Cycles
Soldering Parameters
ItemSettings/ Parameters
Distance From ThermistorL10mm
Installation and Usage Precautions
  1. Use this product within the specified temperature range.
  5. When dividing parallel leads, separate them at least 10mm from the resin head.
  6. If the lead wire is cut less than 10mm from the resin head, the heat from the melted solder at the lead wire edge can easily propagate to the resin head.
  7. When bending leads, ensure the bending radius is greater than 1mm. It is recommended to fix the component lead wire when bending or cutting.
  10. If molding this product with resin, evaluate its quality before use.
Storage Conditions
  • Ambient Temperature: -10~+40
  • Relative Humidity: 75%RH