Temperature sensing solution RESI TCTR0402F100KF4540T NTC chip thermistor with excellent reliability
Contact Now
Resistance @ 25℃ : 100kΩ
Power(Watts) : 110mW
Operating Temperature : -40℃~+150℃
B Constant (25℃/100℃) : -
Steady State Current (Max) : -
B Constant (25℃/85℃) : 4540K
B Constant (25℃/75℃) : -
B Constant (25℃/50℃) : 4540K
B Constant Tolerance : ±1%
Description : 100kΩ 110mW 4540K ±1% 0402 NTC Thermistors RoHS
Mfr. Part # : TCTR0402F100KF4540T
Model Number : TCTR0402F100KF4540T
Package : 0402
Contact Now
NTC Chip Thermistor TCTR Series
Product Attributes
  • Brand: CBE ()
  • Origin: Shenzhen, China
  • Certifications: AEC-Q200, some models comply with UL 2450
Technical Specifications
TCTR0805 0805 1K ~ 1M 3000K ~ 4800K 1% ~ 10% 1% ~ 5% -40C ~ +125C 120mW ~1.2mW/ ~2.0 sec
TCTR0603 0603 1K ~ 1M 3000K ~ 4800K 1% ~ 10% 1% ~ 5% -40C ~ +125C 110mW ~1.1mW/ ~1.5 sec
TCTR0402 0402 1K ~ 1M 3000K ~ 4800K 1% ~ 10% 1% ~ 5% -40C ~ +125C 5mW ~1.5mW/ ~5.0 sec
Applications
  • Automotive Electronics
  • Medical Devices
  • Industrial Control Equipment
  • Smart Home Appliances
Product Advantages
  • 3rd generation thick-film sintering process
  • High reliability and high temperature detection accuracy
  • Automotive-grade product compliant with AEC-Q200
  • Insulating glass protective layer
  • High purity alumina substrate
  • Special electrode structure for mechanical stress relief
  • Fast thermal response time (as low as 2s)
Ordering Information Example
Performance Indicators
Test Item Test Method Standard Requirement
High Temperature Storage +125C, 1000 hours IEC 60751-2 R 4%
High Temp & Humidity +85C, 85%RH, 1000 hours IEC 60751-2 R 4%
Vibration 10-500Hz, 1.5mm peak-peak, 3 hours per axis IEC 60751-2 R 4%
Solder Heat Resistance +260C, 10 sec IEC 60751-2 R 4%
Solderability Min. 95% coverage MIL-STD-202G Method 219 R 4%
Temperature Cycling -55C to +125C, 1000 cycles IEC 60751-2 R 4%
Board Flex Test 3mm flex IEC 60751-2 R 4%
Low Temperature Storage -55C, 1000 hours IEC 60751-2 R 4%