Contact Now
Sensitivity : 1.8mV/Gs
Current - Supply : 2.1mA
Operating Temperature : -40℃~+85℃
Voltage - Supply : 3V~7V
Magnetic Field Range : ±90mT
Description : TO-92S(SIP-3L) Linear, Compass (ICs) RoHS
Mfr. Part # : GH49FEUA-C
Model Number : GH49FEUA-C
Package : TO-92S(SIP-3L)
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: GOCHIP ELECTRONICS TECHNOLOGY (Shanghai) CO., LTD.
  • Model: GH49F
  • Package Type: TO-92S (SIP-3L)
Technical Specifications
Parameter Symbol Conditions Min Typ Max Unit
Supply Voltage VCC 15 V
Output Current IO 10 mA
Operating Temperature TA -40 100 C
Storage Temperature Range TSTG -50 150 C
Supply Voltage VCC Recommended Operating Conditions V
Ambient Temperature TA Recommended Operating Conditions (VCC=5V) -20 85 C
Supply Current ICC VCC=5V, TA=25C 2.1 mA
Quiescent Output Voltage VNULL B=0GS, VCC=5V 2.5 V
Output Voltage Sensitivity VCC=5V, B=0GS to 900GS 1.4 1.8 2.2 mV/Gs
Output Voltage Span VOS VCC=5V, B=0GS to 900GS 0.95 (VCC-0.95) V
Magnetic Field Range B -900 900 GS
Linearity of Span Lin VCC=5V 3.0 %
Output Noise (BW=10Hz to 10kHz) VCC=5V 90 V
Bandwidth (-3dB) BW VCC=5V 23 KHz
Package Information
  • Dimensions (unit: mm):
    • Active Area Depth: 0.51mm NOM
    • Sensor Location: 1.3mm
    • Package Dimension: 2.00mm
Marking Information
  • Format: G 49F