Contact Now
Operating Current : 2mA
Operating Temperature : -40℃~+150℃
Voltage - Supply : 2.8V~24V
Description : SIP-3 Switches (Solid State) RoHS
Mfr. Part # : APS11200LUAA
Model Number : APS11200LUAA
Package : SIP-3
Contact Now
Product Overview
The APS11200 is a three-wire, planar Hall-effect sensor IC designed for high-temperature operation up to 175C junction temperatures. It supports ASIL A functional safety and features extended AEC-Q100 qualification. The device offers robust system performance with built-in reverse-battery protection, output current limiter, overvoltage, and EMC protection. It is suitable for applications requiring operation from unregulated supplies (2.8 to 24 V) and provides solid-state reliability in industry-standard packages.
Product Attributes
  • Brand: Allegro MicroSystems
  • Certifications: ISO 26262 (ASIL A), AEC-Q100 Qualified
  • Material: Lead (Pb) free, RoHS compliant with 100% matte-tin leadframe plating
  • Origin: U.S.A.
Technical Specifications
Part NumberMountingSwitchpoints Typ. (G) BOP/BRPAmbient Temp. (C)Packing
APS11200LLHALX3-pin SOT23W surface mount35 G / 25 G40C to 150C13-in. reel, 10000 pieces/reel
APS11200LLHALT3-pin SOT23W surface mount35 G / 25 G40C to 150C7-in. reel, 3000 pieces/reel
APS11200LUAA3-pin SIP through hole35 G / 25 G40C to 150CBulk, 500 pieces/bag
CharacteristicSymbolMin.Typ.Max.UnitNotes
Forward Supply VoltageVCC2.824VOperating, TJ < 175C
Supply CurrentICC123mA
Output Leakage CurrentIOUTOFF10AVOUTOFF = 24 V, B < BRP
Output Saturation VoltageVOUT(SAT)200500mVIOUT = 20 mA, B > BOP
Output Off VoltageVOUTOFF24VB < BRP
Power-On TimetON1025sVCC VCC(min), B < BRP(min) / B > BOP(max) + 10 G
Output Rise Timetr0.22sRLOAD = 1 k, CL = 20 pF
Output Fall Timetf0.12sRLOAD = 1 k, CL = 20 pF