Mfr. Part # : A1203LUA-T
Model Number : A1203LUA-T
Package : SIP-3
|---|---|---|---|---|---|
| A1202LUA-T | 3-pin SIP | Through Hole | 40C to 150C | 75 | 75 |
| A1203EUA-T | 3-pin SIP | Through Hole | 40C to 85C | 95 | 95 |
| A1203LLHLT-T | 3-pin SOT23W | Surface Mount | 40C to 150C | ||
| A1203LLHLX-T | 3-pin SOT23W | Surface Mount | 40C to 150C | ||
| A1203LUA-T | 3-pin SIP | Through Hole | 40C to 150C | 95 | 95 |
| Characteristic | Symbol | Min. | Typ. | Max. | Units | Notes |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Supply Voltage | VCC | 3.8 | 24 | V | Operating, TJ < 165C | |
| Output Leakage Current | IOUTOFF | 10 | A | VOUT = 24 V, B < BRP | ||
| Output On Voltage | VOUT(SAT) | 215 | 400 | mV | IOUT = 20 mA, B > BOP | |
| Power-On Time | tPO | 4 | s | Slew rate (dVCC/dt) < 2.5 V/s, B > BOP(max) + 5 G or B < BRP(min) 5 G | ||
| Output Rise Time | tr | 2 | s | VCC = 12 V, RLOAD = 820 , CS = 12 pF | ||
| Output Fall Time | tf | 2 | s | VCC = 12 V, RLOAD = 820 , CS = 12 pF | ||
| Supply Current (On) | ICCON | 3.8 | 7.5 | mA | B > BOP | |
| Supply Current (Off) | ICCOFF | 3.5 | 7.5 | mA | B < BRP | |
| Reverse Battery Current | IRCC | -10 | mA | VRCC = 30 V | ||
| Supply Zener Clamp Voltage | VZ | 32 | V | ICC = 30 mA; TA = 25C | ||
| Supply Zener Current | IZ | 30 | mA | VZ = 32 V; TA = 25C | ||
| Operate Point | BOP | 26 | 75 | G | A1202 | |
| Operate Point | BOP | 26 | 95 | G | A1203 | |
| Release Point | BRP | 75 | 26 | G | A1202 | |
| Release Point | BRP | 95 | 26 | G | A1203 | |
| Hysteresis | BHYS | 30 | 52 | G | A1202 | |
| Hysteresis | BHYS | 30 | 52 | G | A1203 |
| Characteristic | Symbol | Value | Units | Notes |
|---|---|---|---|---|
| Package Thermal Resistance | RJA | 110 | C/W | Package LH, 2-layer PCB with 0.463 in.2 of copper area each side connected by thermal vias |