Mfr. Part # : A1120LUA-T
Model Number : A1120LUA-T
Package : TO-92S
The A1120, A1121, A1122, A1123, and A1125 are highly temperature-stable and stress-resistant Hall-effect unipolar switches designed for operation in extended temperature ranges up to 150C. Featuring dynamic offset cancellation for superior high-temperature performance, these ICs integrate a voltage regulator, Hall-voltage generator, amplifier, chopper stabilization, Schmitt trigger, and a short-circuit protected open-drain output. They operate from supply voltages of 3 to 24 V, offering flexibility for 3 V applications or enhanced protection against transients. The A1120-A1123 activate with a sufficient south pole field, while the A1125 is complementary, deactivating with a south pole. Available in surface-mount (LH) and through-hole (UA) packages, all units are lead (Pb) free with matte-tin plating.
|---|---|---|---|---|
| A1120ELHLX-T | 3-pin SOT23W surface mount | 40 to 85 | 35 | On (logic low) |
| A1120LLHLX-T | 3-pin SOT23W surface mount | 40 to 150 | 35 | On (logic low) |
| A1120EUA-T | 3-pin SIP through hole | 40 to 85 | 35 | On (logic low) |
| A1120LUA-T | 3-pin SIP through hole | 40 to 150 | 35 | On (logic low) |
| A1121ELHLX-T | 3-pin SOT23W surface mount | 40 to 85 | 95 | On (logic low) |
| A1121LLHLX-T | 3-pin SOT23W surface mount | 40 to 150 | 95 | On (logic low) |
| A1121EUA-T | 3-pin SIP through hole | 40 to 85 | 95 | On (logic low) |
| A1121LUA-T | 3-pin SIP through hole | 40 to 150 | 95 | On (logic low) |
| A1122LUA-T | 3-pin SIP through hole | 40 to 150 | 150 | On (logic low) |
| A1125ELHLX-T | 3-pin SOT23W surface mount | 40 to 85 | 35 | Off (logic high) |
| A1125LLHLX-T | 3-pin SOT23W surface mount | 40 to 150 | 35 | Off (logic high) |
| A1125EUA-T | 3-pin SIP through hole | 40 to 85 | 35 | Off (logic high) |
| A1125LUA-T | 3-pin SIP through hole | 40 to 150 | 35 | Off (logic high) |
| Characteristic | Symbol | Test Conditions | Min. | Typ. | Max. | Unit |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Forward Supply Voltage | VCC | Operating, TJ < 165C | 3 | 24 | V | |
| Output Leakage Current | IOUTOFF | A1120-A1123, VOUT = 24 V, B < BRP | 10 | A | ||
| Output Leakage Current | IOUTOFF | A1125, VOUT = 24 V, B > BOP | 10 | A | ||
| Output Saturation Voltage | VOUT(SAT) | A1120-A1123, IOUT = 20 mA, B > BOP | 185 | 500 | mV | |
| Output Saturation Voltage | VOUT(SAT) | A1125, IOUT = 20 mA, B < BRP | 185 | 500 | mV | |
| Output Current Limit | IOM | A1120-A1123, B > BOP | 30 | 60 | mA | |
| Output Current Limit | IOM | A1125, B < BRP | 30 | 60 | mA | |
| Power-On Time | tPO | VCC > 3.0 V, B < BRP(min) / B > BOP(max) + 10 G | 25 | s | ||
| Chopping Frequency | fC | 800 | kHz | |||
| Output Rise Time | tr | RL = 820 , CS = 20 pF | 0.2 | 2 | s | |
| Output Fall Time | tf | RL = 820 , CS = 20 pF | 0.1 | 2 | s | |
| Supply Current (ON) | ICC(ON) | A1120-A1123, VCC = 12 V, B > BOP | 4 | mA | ||
| Supply Current (ON) | ICC(ON) | A1125, VCC = 12 V, B < BRP | 4 | mA | ||
| Supply Current (OFF) | ICC(OFF) | A1120-A1123, VCC = 12 V, B < BRP | 4 | mA | ||
| Supply Current (OFF) | ICC(OFF) | A1125, VCC = 12 V, B > BOP | 4 | mA | ||
| Reverse Supply Current | IRCC | VRCC = 30 V | 5 | mA | ||
| Supply Zener Clamp Voltage | VZ | ICC = 5 mA; TA = 25C | 28 | V | ||
| Zener Impedance | IZ | ICC = 5 mA; TA = 25C | 50 | |||