Serial Temperature Sensor MICROCHIP TC74A5-3.3VCTTR with SMBus Compatible Interface and Standby Mode
Contact Now
Temperature Range : -40℃~+125℃
standby current : 10uA
Interface : SMBus;I2C
Temperature Resolution : 8bit
Voltage - Supply : 2.7V~5.5V
Description : -40℃~+125℃ 2.7V~5.5V SOT-23-5 Analog and Digital Output RoHS
Mfr. Part # : TC74A5-3.3VCTTR
Model Number : TC74A5-3.3VCTTR
Package : SOT-23-5
Contact Now
Product Overview
The TC74 is a serially accessible, digital temperature sensor designed for low-cost, small-form-factor applications. It converts temperature from an onboard sensing element into an 8-bit digital word, accessible via a 2-wire SMBus/I2C compatible serial port. This interface allows for multi-drop/multi-zone monitoring. The device features a low-power Standby mode, activated by the SHDN bit in the CONFIG register, reducing current consumption to 5 A (typ.). With a temperature resolution of 1C and a nominal conversion rate of 8 samples/sec, the TC74 is ideal for thermal management in various systems.
Absolute Maximum Ratings
Supply VoltageVDD+6V
Voltage On Any Pin(GND 0.3V)(VDD + 0.3V)
Current On Any Pin50 mA
Operating TemperatureTA-40C+125C
Storage TemperatureTSTG-65C+150C
Supply VoltageVDD2.75.5V
Operating CurrentIDD200350AVDD = 5.5V, Note 1
Standby Supply CurrentIDD-STANDBY5.010AVDD = 3.3V, Serial Port Inactive, Note 4
Temperature AccuracyTERR-2.0+2.0C+25C <TA < +85C
Temperature AccuracyTERR-3.0+3.0C0C < TA < +125C
Logic Input LowVIL0.2 x VDDV
SDA Output LowVOL0.4VIOL = 3 mA
SDA Output LowVOL0.6VIOL = 6 mA, Note 3
Input CapacitanceCIN5.0pFSDA, SCLK
I/O LeakageILEAK-1.00.11.0A
AC Characteristics (SMBus/I2C Serial Port)
SMBus/I2C Clock FrequencyfSMB100kHz(CLOAD = 80 pF)
Low Clock PeriodtLOW4.7sec
High Clock PeriodtHIGH4.0sec
SMBus/I2C Rise TimetR1000nsec10% to 90%
SMBus/I2C Fall TimetF300nsec90% to 10%
START Condition Setup TimetSU(START)4.0sec90% SCLK to 10% SDA