Contact Now
  • 1
Description : SIP-3 Linear, Compass (ICs) RoHS
Mfr. Part # : APS11202LUAA
Model Number : APS11202LUAA
Package : SIP-3
Contact Now
Product Overview
The APS11202 is a chopper-stabilized, precision Hall-effect switch designed for automotive, consumer, and industrial applications. It offers exceptional temperature stability and stress resistance, making it ideal for operation up to 150C. Key features include dynamic offset cancellation for superior high-temperature performance, a short-circuit protected open-drain output capable of sinking up to 25 mA, and operation from a wide supply voltage range of 3 to 24 V. Available in SOT23W (LH) and SIP (UA) packages, both lead-free and RoHS compliant.
Product Attributes
  • Brand: Allegro MicroSystems
  • Certifications: AEC-Q100 automotive qualified
  • Package Materials: Lead (Pb) free with 100% matte-tin leadframe plating
Technical Specifications
Characteristic Symbol Test Conditions Min. Typ. Max. Units
Electrical Characteristics
Supply Voltage Range VCC Operating, TJ < 165C 3.0 24 V
Output Leakage Current IOFF VOUT = 24 V, B < BRP 10 A
Output Saturation Voltage VOUT(SAT) IOUT = 20 mA, B > BOP 185 500 mV
Output Current Limit ION B > BOP 30 60 mA
Power-On Time tPO VCC > 3.0 V 25 s
Chopping Frequency fC 800 kHz
Output Rise Time tR RLOAD = 820 , CLOAD = 20 pF 0.2 2.0 s
Output Fall Time tF RLOAD = 820 , CLOAD = 20 pF 0.1 2.0 s
Supply Current ICC B < BRP , VCC = 12 V 2.0 3.0 mA
Supply Current ICC B > BOP , VCC = 12 V 2.0 3.0 mA
Reverse Battery Current IRCC VRCC = 20 V 5.0 mA
Magnetic Characteristics
Operate Point BOP TA = 40C, 25C, TA(max) 35 75 G
Release Point BRP TA = 40C, 25C, TA(max) 5 25 G
Hysteresis (BOP BRP) BHYS TA = 25C and TA(max) 10 70 G
Hysteresis (BOP BRP) BHYS TA = 40C, 25C, TA(max) 70 G
Thermal Characteristics
Package Thermal Resistance RJA Package LH, 1-layer PCB with copper limited to solder pads 228 C/W
Package Thermal Resistance RJA Package LH, 2-layer PCB with 0.463 in. of copper area each side connected by thermal vias 110 C/W