Mfr. Part # : APS11202LLHALT
Model Number : APS11202LLHALT
Package : SOT-23W
The APS11202 is a chopper-stabilized, precision Hall-effect switch designed for automotive, consumer, and industrial applications. It offers exceptional temperature stability and stress resistance, making it ideal for operation over extended temperature ranges up to 150C. The device features dynamic offset cancellation for superior high-temperature performance and includes a voltage regulator, Hall voltage generator, amplifier, chopper stabilization, Schmitt trigger, and a short-circuit protected open-drain output. It requires a south polarity magnetic field to activate and operates with supply voltages from 3 to 24 V. Available in SOT23W (LH) and SIP (UA) packages, both are lead-free with matte-tin plating.
| Part Number | Packaging | Package Style | Ambient Temperature (TA) | BOP (min) | BRP (max) |
| APS11202LUAA | Bulk, 500 pieces/bag | 3-Pin Through-Hole SIP | 40C to 150C | 5 G | 75 G |
| Characteristic | Symbol | Test Conditions | Min. | Typ. | Max. | Units |
| Supply Voltage Range | VCC | Operating, TJ < 165C | 3.0 | 24 | V | |
| Output Leakage Current | IOFF | VOUT = 24 V, B < BRP | 10 | A | ||
| Output Saturation Voltage | VOUT(SAT) | IOUT = 20 mA, B > BOP | 185 | 500 | mV | |
| Output Current Limit | ION | B > BOP | 30 | 60 | mA | |
| Power-On Time | tPO | VCC > 3.0 V | 25 | s | ||
| Chopping Frequency | fC | 800 | kHz | |||
| Output Rise Time | tR | RLOAD = 820 , CLOAD = 20 pF | 0.2 | 2.0 | s | |
| Output Fall Time | tF | RLOAD = 820 , CLOAD = 20 pF | 0.1 | 2.0 | s | |
| Supply Current | ICC | B < BRP , VCC = 12 V | 2.0 | 3.0 | mA | |
| Supply Current | ICC | B > BOP , VCC = 12 V | 2.0 | 3.0 | mA | |
| Reverse Battery Current | IRCC | VRCC = 20 V | 5.0 | mA | ||
| Zener Voltage | VZ + VD | ICC = 15 mA, TA = 25C | 28 | V | ||
| Zener Impedance | ZZ + ZD | ICC = 15 mA, TA = 25C | 50 |