Three wire planar Hall effect sensor ALLEGRO APS11200LLHALT with reverse battery and EMC protection
Contact Now
Description : SOT-23W Switches (Solid State) RoHS
Mfr. Part # : APS11200LLHALT
Model Number : APS11200LLHALT
Package : SOT-23W
Contact Now
Product Overview
The APS11200 is a three-wire, planar Hall-effect sensor integrated circuit (IC) designed for high-temperature operation up to 175C junction temperatures. It supports ASIL A functional safety and features extended AEC-Q100 qualification. The device offers robust system performance with reverse-battery protection, output current limiter, overvoltage, and EMC protection. It operates from unregulated supplies (2.8 to 24 V) and is available in through-hole (SIP) and surface-mount (SOT23W) packages. Ideal for automotive applications requiring high reliability and fault tolerance.
Product Attributes
  • Brand: Allegro MicroSystems
  • Certifications: ISO 26262 (ASIL A), AEC-Q100
  • Material: Lead (Pb) free, RoHS compliant with 100% matte-tin leadframe plating
  • Origin: U.S.A.
Technical Specifications
CharacteristicSymbolMin.Typ.Max.UnitNotes
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
Forward Supply VoltageVCC2.824VOperating, TJ < 175C
Supply CurrentICC123mA
Output Leakage CurrentIOUTOFF10AVOUTOFF = 24 V, B < BRP
Output Saturation VoltageVOUT(SAT)200500mVIOUT = 20 mA, B > BOP
Output Off VoltageVOUTOFF24VB < BRP
Power-On TimetON1025sVCC VCC(min), B < BRP(min)
Output Rise Timetr0.22sRLOAD = 1 k, CL = 20 pF
Output Fall Timetf0.12sRLOAD = 1 k, CL = 20 pF
TRANSIENT PROTECTION CHARACTERISTICS
Output Short-Circuit Current LimitIOM3060mA
Output Zener Clamp VoltageVZoutput30VIOUTOFF = 3 mA; TA = 25C, Output Off
Reverse Battery CurrentIRCC5mAVRCC = 18 V, TA = 25C
Supply Zener Clamp VoltageVZ30VICC = ICC(max) + 3 mA, TA = 25C