Contact Now
  • 1
working temperature : -40℃~+150℃
Current Range : ±2.5A
Voltage - Supply : 5V
Current Terminal Resistance : 1.2mΩ
Band Width : 120kHz
Response Time (tr) : 4us
Sensitivity : 800mV/A
Bidirectional Current Detection : Support
Description : ±2.5A 800mV/A SOIC-8 Current Sensors RoHS
Mfr. Part # : ACS724LLCTR-2P5AB-S
Model Number : ACS724LLCTR-2P5AB-S
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Allegro
  • Package: 8-Pin SOIC (LC)
  • Leadframe plating: 100% matte tin
  • Solder bump options: Pb-free (tin-silver-based) or Pb-based
Technical Specifications
Characteristic Symbol Test Conditions Min. Typ. Max. Unit
Supply Voltage VCC 4.5 5 5.5 V
Supply Current ICC VCC = 5 V, output open 10 14 mA
Primary Conductor Resistance RIP TA = 25C 1.2 m
Bandwidth BW Small signal 3 dB; CL = 1 nF 120 kHz
Dielectric Surge Strength Test Voltage VSURGE Tested 5 pulses at 2/minute in compliance to IEC 61000-4-5 1.2 s (rise) / 50 s (width). 6000 V
Clearance Dcl Minimum distance through air from IP leads to signal leads. 4.2 mm
Creepage Dcr Minimum distance along package body from IP leads to signal leads. 4.2 mm
Operating Ambient Temperature TA Range L 40 150 C
Junction Temperature (max) TJ(max) 165 C
Storage Temperature Tstg 65 165 C
Model Specific Performance (Example: ACS724LLCTR-2P5AB)
Current Sensing Range IPR 2.5 2.5 A
Sensitivity Sens IPR(min) < IP < IPR(max) 800 mV/A
Zero-Current Output Voltage VIOUT(Q) Bidirectional, IP = 0 A VCC 0.5 V
Total Output Error ETOT IP = IPR(max), TA = 25C to 150C 2.5 1.5 2.5 %
Total Output Error ETOT IP = IPR(max), TA = 40C to 25C 6.5 4.5 6.5 %
Sensitivity Error (Lifetime Drift) Esens_drift 3 1 3 %
Total Output Error (Lifetime Drift) Etot_drift 3 1 3 %