Contact Now
working temperature : -40℃~+150℃
Current Range : 20A
Voltage - Supply : 3V~3.6V
Sensitivity : 100mV/A
Description : 20A 100mV/A QSOP-24 Current Sensors RoHS
Mfr. Part # : ACS726LLFTR-20B-T
Model Number : ACS726LLFTR-20B-T
Package : QSOP-24
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Allegro
  • Package Type: QSOP24 (LF)
  • Lead Finish: 100% matte tin
  • RoHS Status: Pb-free, excluding flip-chip high-temperature Pb-based solder balls
Technical Specifications
Characteristic Symbol Test Conditions* Min. Typ. Max. Unit
Common Operating Characteristics (Not including BEA)
Supply Voltage VCC 3 3.3 3.6 V
Supply Current (BEA Disabled) ICC VCC = 3.3 V, no output load 8 14 23 mA
Supply Current (BEA Enabled) ICCTOTAL VCC = 3.0 V to 3.6 V 12 22 40 mA
Primary Conductor Resistance Rprimary TA = 25C 1.1 m
Internal Bandwidth BWi Small signal 3 dB; TA = 25C, CL = 1 nF 120 kHz
Differential Quiescent Output Voltage VIOUTdiff(Q) IP = 0 0 V
ACS726-20B Operating Characteristics (Not including BEA)
Current Sensing Range IP 20 20 A
Differential Sensitivity Sensdiff Across full range of IP, TA = 25C 98 100 102 mV/A
Total Output Error ErrTOT IP = 20 A, TA = 25C, BWi = 120 kHz -3 1 3 %
ACS726-40B Operating Characteristics (Not including BEA)
Current Sensing Range IP 40 40 A
Differential Sensitivity Sensdiff Across full range of IP, TA = 25C 49 50 51 mV/A
Total Output Error ErrTOT IP = 40 A, TA = 25C, BWi = 120 kHz -2.5 1 2.5 %
Differential Back End Amplifier (BEA) Operating Characteristics
Closed Loop Gain GCL(BEA) 2 10
Bandwidth BW(BEA) GCL(BEA) = 2, CL(BEA) = 1 nF 1000 kHz
Linearity ErrLin(BEA) GCL(BEA) = 2, Over 2 V differential dynamic range <0.1 %
Absolute Maximum Ratings
Supply Voltage VCC VCC pin 6 V
Electric Strength Test Voltage VESTV Between pins 1-12 and 13-24; 60 Hz, 1 minute (Agency Type Test), TA = 25C 2100 VAC
Working Voltage Vworking For single protection according to UL 1577 standard 277 VAC