Contact Now
  • 1
working temperature : -40℃~+85℃
Current Range : 0A~2.5A
Voltage - Supply : 3.3V
Current Terminal Resistance : 1.7mΩ
Band Width : 1MHz
Response Time (tr) : 460ns
Sensitivity : 800mV/A
Bidirectional Current Detection : Not supported
Description : 0A~2.5A 800mV/A SOIC-8 Current Sensors RoHS
Mfr. Part # : ACS70331EOLCTR-2P5U3
Model Number : ACS70331EOLCTR-2P5U3
Package : SOIC-8
Contact Now
Product Overview
The Allegro ACS70331 is a high-sensitivity, integrated current sensor IC utilizing Giant Magneto-Resistive (GMR) technology for current sensing applications up to 5 A. It offers a 25x improvement in sensitivity over traditional Hall-effect sensors, providing a low-noise, high-speed analog output proportional to AC and DC current. With a 1 MHz bandwidth and a response time of 535 ns, it is suitable for magnetically noisy environments due to its differential GMR element configuration and significant rejection of stray magnetic fields. The device operates from a single 3.3 V supply and is available in space-saving QFN-12 and SOIC-8 surface-mount packages. It is factory-programmed with four sensitivity and offset levels to optimize performance across various current measurement ranges.
Product Attributes
  • Brand: Allegro
  • Technology: Giant Magneto-Resistive (GMR)
Technical Specifications
Feature Specification Details
Current Sensing Capability Up to 5 A (DC or AC)
Bandwidth 1 MHz
Response Time < 550 ns (typically 535 ns)
Noise 8 mA(rms) at 1 MHz
Output Type Non-ratiometric, Analog Proportional to AC and DC current
Supply Voltage Single 3.3 V Also supports 3 V to 4.5 V operation (high DC PSRR)
Primary Conductor Resistance 1.1 m (QFN-12) 1.7 m (SOIC-8)
Packages 12-contact QFN (3 mm 3 mm 0.75 mm) 8-lead SOIC
Operating Temperature Range -40C to 85C Commercial temperature range
Stray Field Rejection High Differential GMR configuration
Absolute Maximum Supply Voltage 7 V
Maximum Continuous Current 10 A
Maximum Junction Temperature 100C
Selection Guide (Examples)
Part Number ACS70331EESATR-2P5U3 Current Sensing Range: 0 to 2.5 A, Sensitivity: 800 mV/A, Package: 12-contact QFN
Part Number ACS70331EOLCTR-005B3 Current Sensing Range: 5 A, Sensitivity: 200 mV/A, Package: 8-lead SOIC
Electrical Characteristics
Supply Current (ICC) 4.5 mA (typ)
Power-On Time (tPO) 5 s (typ)
Fuse Power Down Time (tFPD) 80-120 s (typ)
Output Resistive Load (RL) 22 k
Output Capacitive Load (CL) 100 pF (stable) / 50 pF (maintains BW)
Source Current (ISource) 0.4 mA (typ)
Sink Current (ISINK) 0.5 mA (typ)
Bandwidth (BW) 1 MHz (-3 dB)
Noise Density (IND) 8 ARMS/Hz (input referred)
Power Supply Rejection Ratio (PSRR) -40 dB (DC to 100 Hz) -30 dB (100 Hz to 100 kHz)
Power Supply Offset Error (VOE(PS)) 10 mV (typ)
Power Supply Sensitivity Error (ESENS(PS)) 0.5 % (typ)
Nonlinearity (ELIN) 0.2 % (typ)