Contact Now
Description : Current Sensors RoHS
Mfr. Part # : HCSP-3BS-1100
Model Number : HCSP-3BS-1100
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Piher Sensing Systems
  • Technology: Hall effect
  • Mounting: 3-phase busbar mounting
  • Output Type: Analog ratiometric
  • Integration: Non-intrusive, Press fit contacts
  • Compatibility: Full compatibility with Infineon HybridPack
Technical Specifications
Parameter Unit Min. Typ. Max.
Supply voltage V 4.5 5 5.5
Supply current mA 33 42 48
Output voltage V 0.5 4.5
Offset voltage V 2.5
Frequency bandwidth kHz 70 250
Operating temperature C -40 125
Typical error (at 25C; Vcc = 5V) % 0.65 2.5
Max. error (at -40C to +125C; Vcc= 5V) % 1 3.5
Current Measuring Range & Sensitivity (at 25C / Vcc = 5V)
Order Code Suffix Current measuring range Sensitivity* Sensitivity error* Electrical offset voltage*
0800 800 A 2.5 mV/A 0.6 % 3 mV
0900 900 A 2.22 mV/A 0.6 % 3 mV
1000 1000 A 2 mV/A 0.6 % 3 mV
1100 1100 A 1.81 mV/A 0.6 % 3 mV
1200 1200 A 1.67 mV/A 0.6 % 3 mV