Contact Now
Description : Current Sensors RoHS
Mfr. Part # : HCSP-3BS-0900
Model Number : HCSP-3BS-0900
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Piher Sensing Systems
  • Technology: Hall effect
  • Mounting: 3-phase busbar mounting
  • Output Type: Analog ratiometric
  • Contact Type: Press fit
Technical Specifications
Parameter Unit Min. Typ. Max.
Supply voltage V 4,5 5 5,5
Supply current mA 33 42 48
Output voltage V 0,5 4,5
Offset voltage V 2,5
Frequency bandwidth kHz 70 250
Operating temperature C -40 125
Typical error (at 25C; Vcc = 5V) % 0,65 2,5
Max. error (at -40C to +125C; Vcc= 5V) % 1 3,5
Model Specific Data (ORDER CODE: HCSP-3BS-_ _ _ _ )
Current measuring range Sensitivity* Sensitivity error* Electrical offset voltage*
800 A 2,5 mV/A 0,6 % 3 mV
900 A 2,22 mV/A 0,6 % 3 mV
1000 A 2 mV/A 0,6 % 3 mV
1100 A 1,81 mV/A 0,6 % 3 mV
1200 A 1,67 mV/A 0,6 % 3 mV
*at 25C / Vcc = 5V; Other specification on request