Compact and precise Allegro ACS732KLATR-65AB-T current sensor IC for overcurrent protection circuits
Contact Now
Description : SOIC-16-300mil Current Sensors RoHS
Mfr. Part # : ACS732KLATR-65AB-T
Model Number : ACS732KLATR-65AB-T
Package : SOIC-16-300mil
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Allegro
  • Package: SOIC-16 Wide Body (LA suffix)
  • Certifications: AEC-Q100 automotive qualified, UL60950-1 (ed. 2) certified
  • Leadframe Plating: 100% matte tin
  • Internal Construction: Lead-free
Technical Specifications
ACS732KLATR-20AB-T 20 A 100 mV/A 5.0 V -40 to 125 C 1 MHz 1 m 3.6 kVRMS 616 VRMS
ACS732KLATR-40AB-T 40 A 50 mV/A 5.0 V -40 to 125 C 1 MHz 1 m 3.6 kVRMS 616 VRMS
ACS732KLATR-65AB-T 65 A 30 mV/A 5.0 V -40 to 125 C 1 MHz 1 m 3.6 kVRMS 616 VRMS