High precision ALLEGRO ACS730KLCTR-65AB-T current sensor IC with galvanic isolation and dissipation
Contact Now
working temperature : -40℃~+125℃
Current Range : ±65A
Voltage - Supply : 5V
Current Terminal Resistance : 1.2mΩ
Band Width : 1MHz
Response Time (tr) : 700ns
Sensitivity : 30mV/A
Bidirectional Current Detection : Support
Description : ±65A 30mV/A SOIC-8 Current Sensors RoHS
Mfr. Part # : ACS730KLCTR-65AB-T
Model Number : ACS730KLCTR-65AB-T
Package : SOIC-8
Contact Now
Allegro ACS730 Current Sensor IC
Product Attributes
  • Brand: Allegro
  • Package Type: 8-Pin SOIC (LC)
  • Leadframe Plating: 100% matte tin