Contact Now
  • 1
working temperature : -40℃~+150℃
Current Range : ±2.5A
Voltage - Supply : 5V
Current Terminal Resistance : 1.2mΩ
Band Width : 120kHz
Response Time (tr) : 3us
Sensitivity : 800mV/A
Bidirectional Current Detection : Support
Description : ±2.5A 800mV/A SOIC-8 Current Sensors RoHS
Mfr. Part # : ACS724LLCTR-2P5AB-T
Model Number : ACS724LLCTR-2P5AB-T
Package : SOIC-8
Contact Now
Allegro ACS724 Current Sensor IC
  • Brand: Allegro
  • Package: 8-Pin SOIC (suffix LC)
  • AEC-Q100 qualified
  • Leadframe plating: 100% matte tin
Technical Specifications
Characteristic Symbol Test Conditions Min. Typ. Max. Unit
Supply Voltage VCC 4.5 5 5.5 V
Supply Current ICC VCC = 5 V, output open 10 14 mA
Primary Conductor Resistance RIP TA = 25C 1.2 m
Bandwidth BW Small signal 3 dB; CL = 1 nF 120 kHz
Operating Ambient Temperature Range TA 40 150 C
Junction Temperature (max) TJ(max) 165 C
Dielectric Surge Strength Test Voltage VSURGE Tested 5 pulses at 2/minute in compliance to IEC 61000-4-5 6000 V
Clearance Dcl Minimum distance through air from IP leads to signal leads. 4.2 mm
Creepage Dcr Minimum distance along package body from IP leads to signal leads. 4.2 mm
Package Thermal Resistance (Junction to Ambient) RJA Mounted on Allegro 85-0740 evaluation board with 1500 mm of 4 oz. copper 23 C/W
Selection Guide Variants
Part Number IPR (A) Sens (Typ) at VCC = 5 V (mV/A) TA (C) Packing