Contact Now
  • 1
working temperature : -40℃~+150℃
Current Range : 50A
Voltage - Supply : 3V~3.6V
Band Width : 120kHz
Response Time (tr) : 3.6us
Sensitivity : 39.6mV/A
Bidirectional Current Detection : Not supported
Description : 50A 39.6mV/A PSOF-7 Current Sensors RoHS
Mfr. Part # : ACS781LLRTR-050U-T
Model Number : ACS781LLRTR-050U-T
Package : PSOF-7
Contact Now
Product Overview
The Allegro ACS781xLR is a fully integrated, automotive-grade linear Hall-effect current sensor IC designed for accurate measurement of bidirectional AC and DC currents up to 100 A. Housed in a compact, low-profile (1.5 mm thick) core-less package, it offers a small footprint and ultra-low power loss due to its 200 internal conductor resistance. The device leverages Hall sensor technology with common-mode field rejection for optimal performance in the presence of interfering magnetic fields. It features a precision, low-offset linear Hall circuit with a factory-programmed sensitivity and quiescent output voltage. Advanced technologies like chopper-stabilized signal path and digital temperature compensation ensure stability across its operating temperature range. The integrated shield provides high-level immunity to current conductor dV/dt and stray electric fields, making it suitable for high-side, high-voltage applications. The output voltage (VOUT) varies linearly with the primary current (IP), with a positive slope for increasing current.
Product Attributes
  • Brand: Allegro
  • Package Type: 7-pin PSOF (Suffix LR)
  • Certifications: AEC-Q100 automotive qualification
  • Material: Lead (Pb) free, 100% matte tin plating, oxygen-free copper leadframe