Contact Now
working temperature : -40℃~+85℃
Current Range : 300A
Voltage - Supply : 15V
Description : 300A Current Sensors RoHS
Mfr. Part # : CSNS300F
Model Number : CSNS300F
Contact Now
Honeywell Sensing and Control Current Sensors
Product Attributes
  • Brand: Honeywell
  • Certifications: RoHS compliant, CE, UL approvals
Technical Specifications
CSDAAC or DC0.5 A.t. nom., 3.5 A.t. nom.Digital (TTL logic level, open collector)100 s> 0.5 %-25 C to 85 C [-13 F to 185 F]6 Vdc to 16 Vdc
CSNXAC, DC, Impulse56 ACurrent Output< 0.2 s0.24 %-40 C to 85 C [-40 F to 185 F]4.75 Vdc to 5.25 Vdc
CSNAAC, DC, Impulse70 A, 90 A, 100 ACurrent Output< 1 s0.5 %0 C to 70 C [32 F to 158 F]13 Vdc, 15 Vdc
CSNFAC, DC, Impulse150 A, 180 A, 200 ACurrent Output< 0.5 s0.5 %-40 C to 85 C [-40 F to 185 F]12 Vdc to 15 Vdc
CSNBAC, DC100 ACurrent Output< 1 s0.5 %0 C to 70 C [32 F to 158 F]15.0 Vdc
CSNCAC, DC90 ACurrent Output< 1 s0.5 %-25 C to 85 C [-13 F to 185 F]13.0 Vdc
CSNEAC, DC, Impulse36 A, 90 ACurrent Output< 1 s0.5 %0 C to 70 C [32 F to 158 F]12 Vdc to 15 Vdc
CSNGAC, DC180 A, 200 ACurrent Output< 0.5 s0.5 %-40 C to 85 C [-40 F to 185 F]15.0 Vdc
CSNJAC, DC, Impulse600 ACurrent Output< 0.5 s0.5 %-40 C to 85 C [-40 F to 185 F]12.0 Vdc to 18.0 Vdc
CSNKAC, DC, Impulse1200 ACurrent Output< 1 s0.5 %-40 C to 85 C [-40 F to 185 F]15 Vdc to 18 Vdc
CSNLAC, DC600 ACurrent Output< 0.5 s0.5 %-40 C to 85 C [-40 F to 185 F]12.0 Vdc to 18.0 Vdc
CSNMAC, DC1000 ACurrent Output< 1 s0.5 %-40 C to 85 C [-40 F to 185 F]12.0 Vdc to 18.0 Vdc
CSNPAC, DC90 ACurrent Output< 0.5 s0.5 %-40 C to 85 C [-40 F to 185 F]12.0 Vdc to 15.0 Vdc
CSNSAC, DC, Impulse320 A, 600 ACurrent Output< 0.5 s0.5 %-40 C to 85 C [-40 F to 185 F]12 Vdc to 18 Vdc
CSNRAC, DC200 ACurrent Output< 0.5 s0.5 %-40 C to 85 C [-40 F to 185 F]12.0 Vdc to 15.0 Vdc
CSNTAC, DC150 ACurrent Output< 0.5 s0.5 %-40 C to 85 C [-40 F to 185 F]12.0 Vdc to 15.0 Vdc
CSCA-AAC, DC, Impulse150 A, 300 AVoltage Output3 s to 7 sVarious-10 C to 80 C [14 F to 176 F]15 Vdc 5 %
CSLSAC, DC60 ASink/Source Output3 sSensitivity: 15 mV/AT 2 mV/AT @ 5 Vdc-25 C to 100 C [-13 F to 212 F]4.5 Vdc to 10.5 Vdc
CSLTAC, DC100 ASink/Source Output3 sSensitivity: 15 mV/AT 2 mV/AT @ 5 Vdc-25 C to 100 C [-13 F to 212 F]4.5 Vdc to 10.5 Vdc
CSLWAC, DC1 A, 5 A, 40 mA, 200 mASink/Source Output3 sSensitivity: Various-25 C to 100 C [-13 F to 212 F]4.5 Vdc to 10.5 Vdc
CSLAAC, DC600 A, 900 AVoltage Output3 s, 8 sVarious-25 C to 85 C [-13 F to 185 F]8 Vdc to 16 Vdc
CSLHAC, DC57 A to 950 A, 9 A, 45 ASink/Source Output3 sSensitivity: 18.5 mV N* 3.5 mV N* @ 5 Vdc or 282 mV N* -42, +82 mV N* @ 10 Vdc-25 C to 85 C [-13 F to 185 F]6 Vdc to 12 Vdc, 4.5 Vdc to 10.5 Vdc