current sensing technology Honeywell CSNE151-100 designed for precise ac and dc current measurement
Contact Now
working temperature : 0℃~+70℃
Current Range : ±36A;±90A
Voltage - Supply : -15V~-12V;12V~15V
Response Time (tr) : 1us
Bidirectional Current Detection : Support
Description : Through Hole Current Sensors RoHS
Mfr. Part # : CSNE151-100
Model Number : CSNE151-100
Package : Through Hole
Contact Now
Honeywell Sensing and Control Current Sensors
Product Attributes
  • Brand: Honeywell
  • Certifications: CE, UL, RoHS compliant
Technical Specifications
SeriesTypeSensed Current RangeOutputResponse TimeAccuracyOperating TemperatureSupply Voltage
CSDADigital/Inductive0.5 A.t. nom., 3.5 A.t. nom.Digital (TTL logic level, open collector)100 s> 0.5 %-25 C to 85 C [-13 F to 185 F]6 Vdc to 16 Vdc
CSNXClosed Loop56 ACurrent< 0.2 s0.24 %-40 C to 85 C [-40 F to 185 F]4.75 Vdc to 5.25 Vdc
CSNAClosed Loop70 A, 90 A, 100 ACurrent< 1 s0.5 %0 C to 70 C [32 F to 158 F]13 Vdc, 15 Vdc
CSNFClosed Loop150 A, 180 A, 200 ACurrent< 0.5 s0.5 %-40 C to 85 C [-40 F to 185 F]12 Vdc to 15 Vdc
CSNBClosed Loop100 ACurrent< 1 s0.5 %0 C to 70 C [32 F to 158 F]15.0 Vdc
CSNCClosed Loop90 ACurrent< 1 s0.5 %-25 C to 85 C [-13 F to 185 F]13.0 Vdc
CSNEClosed Loop36 A, 90 ACurrent< 1 s0.5 %0 C to 70 C [32 F to 158 F]12 Vdc to 15 Vdc
CSNGClosed Loop180 A, 200 ACurrent< 0.5 s0.5 %-40 C to 85 C [-40 F to 185 F]15.0 Vdc
CSNJClosed Loop600 ACurrent< 0.5 s0.5 %-40 C to 85 C [-40 F to 185 F]12.0 Vdc to 18.0 Vdc
CSNKClosed Loop1200 ACurrent< 1 s0.5 %-40 C to 85 C [-40 F to 185 F]15 Vdc to 18 Vdc
CSNLClosed Loop600 ACurrent< 0.5 s0.5 %-40 C to 85 C [-40 F to 185 F]12.0 Vdc to 18.0 Vdc
CSNMClosed Loop1000 ACurrent< 1 s0.5 %-40 C to 85 C [-40 F to 185 F]12.0 Vdc to 18.0 Vdc
CSNPClosed Loop90 ACurrent< 0.5 s0.5 %-40 C to 85 C [-40 F to 185 F]12.0 Vdc to 15.0 Vdc
CSNSClosed Loop320 A, 600 ACurrent< 0.5 s0.5 %-40 C to 85 C [-40 F to 185 F]12 Vdc to 18 Vdc
CSNRClosed Loop200 ACurrent< 0.5 s0.5 %-40 C to 85 C [-40 F to 185 F]12.0 Vdc to 15.0 Vdc
CSNTClosed Loop150 ACurrent< 0.5 s0.5 %-40 C to 85 C [-40 F to 185 F]12.0 Vdc to 15.0 Vdc
CSLSOpen Loop60 ASink/Source3 s15 mV/AT 2 mV/AT @ 5 Vdc-25 C to 100 C [-13 F to 212 F]4.5 Vdc to 10.5 Vdc
CSLTOpen Loop100 ASink/Source3 s15 mV/AT 2 mV/AT @ 5 Vdc-25 C to 100 C [-13 F to 212 F]4.5 Vdc to 10.5 Vdc
CSLWOpen Loop1 A, 5 A, 40 mA, 200 mASink/Source3 svarious-25 C to 100 C [-13 F to 212 F]4.5 Vdc to 10.5 Vdc
CSCA-AOpen Loop150 A, 300 AVoltage3 s to 7 sN/A-10 C to 80 C [14 F to 176 F]15 Vdc 5 %
CSLAOpen Loop600 A, 900 AVoltage/Sink/Source3 s, 8 svarious-25 C to 85 C [-13 F to 185 F]8 Vdc to 16 Vdc
CSLHOpen Loop57 A to 950 A, 9 A, 45 ASink/Source3 s18.5 mV N* 3.5 mV N* @ 5 Vdc or 282 mV N* -42, +82 mV N* @ 10 Vdc-25 C to 85 C [-13 F to 185 F]6 Vdc to 12 Vdc / 4.5 Vdc to 10.5 Vdc