Hall Effect Current Sensor Honeywell CSHV300A-001 Open Loop for DC Current Measurement Applications
Contact Now
working temperature : -40℃~+125℃
Current Range : ±300A
Voltage - Supply : 4.5V~5.5V
Sensitivity : 6.667mV/A
Description : ±300A 6.667mV/A Current Sensors RoHS
Mfr. Part # : CSHV300A-001
Model Number : CSHV300A-001
Contact Now
CSHV Series Open Loop Current Sensors
The CSHV Series are open-loop Hall-effect current sensors offering a balance of performance and reliability for current sensing. They provide non-intrusive, electrically isolated measurement for primary current ranges of 100 A to 1500 A DC. AEC-Q100 qualified for enhanced quality and reliability, these sensors are ideal for motor control applications where current measurement directly correlates to motor torque and speed. They can be customized to meet specific application needs, supported by global technical assistance.
Product Attributes
  • Brand: Honeywell
  • Technology: Hall-effect
  • Certifications: CE, UKCA, REACH, RoHS compliant
  • Qualification: AEC-Q100
  • Housing Material: PBT + GF30 %