Open Loop Hall Effect Current Sensor Honeywell CSHV900A-001 for Motor Control and Battery Management
Contact Now
working temperature : -40℃~+125℃
Current Range : ±900A
Voltage - Supply : 4.5V~5.5V
Sensitivity : 2.222mV/A
Description : ±900A 2.222mV/A Current Sensors RoHS
Mfr. Part # : CSHV900A-001
Model Number : CSHV900A-001
Contact Now
CSHV Series Open Loop Current Sensors
The CSHV Series are open-loop Hall-effect current sensors designed for reliable and high-performance current sensing. These non-intrusive, electrically isolated sensors offer a simple sensing method with a primary current measurement range of 100 A to 1500 A DC. They are AEC-Q100 qualified, ensuring high quality and reliability for demanding applications such as motor control in electrified vehicles, battery management systems, energy storage systems, and fault detection in heavy industrial equipment. The sensors provide accurate current measurement directly proportional to motor torque, enabling precise speed determination. Customizable solutions are available to meet specific application needs, backed by global technical assistance from Honeywell.
Product Attributes
  • Brand: Honeywell
  • Technology: Hall-effect sensing
  • Certifications: CE, UKCA, REACH, RoHS compliant
  • Qualification: AEC-Q100
  • Housing Material: PBT + GF30 %
  • Mounting Screw: M4, 2.5 N m torque max.
  • Mating Electrical Connector: TE MPN 1473672-1
  • Weight: 58 g
Technical Specifications
Catalog ListingMeasure Range (A)Sensitivity (mV/A at VS = 5 V)Offset (mV at VS = 5 V)Accuracy (% at VS = 5 V) 25CAccuracy (% at VS = 5 V) -40C to 85CAccuracy (% at VS = 5 V) -40C to 125C